Spływ kajakiem, Food Trucki, koncerty i spektakle – weekend bogaty w wydarzenia

Fot. Adam Zakrzewski/archiwum

Spektakl w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu, wieczór filmowy poświęcony Edwardowi Stachurze, a także koncerty w ramach cykli „Wakacje z Chopinem” i „Rzeka Muzyki”, zlot Food Trucków, spływ kajakowy i wiele wiele więcej – tak przedstawia się najbliższy weekend w Toruniu i okolicach.

Już w piątek warto wyjechać za miasto, aby wziąć udział w Stachurowym Wieczorze Filmowym, organizowanym w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim. W sali kolumnowej aleksandrowskiego dworca kolejowego będzie można obejrzeć cztery filmy dokumentalne związane z postacią Edwarda Stachury: „Jestem niczyj”, „Biała lokomotywa”, „Edward stachura z tego świata” „Ocalić od zapomnienia… śladami Edwarda Stachury”, Spotkanie wpisuje się w obchody Roku Edwarda Stachury w Aleksandrowie Kujawskim.

Także w piątek, tym razem na toruńskiej starówce będzie można poznać nieznane miejsca Ratusza Staromiejskiego. Zwiedzający poznają miejsca na co dzień niedostępne dla gości – tajne przejścia, ukryte sale, mroczne piwnice. Poznają sekrety gotyckiego symbolu miasta, zapoznają się z jego historią, odkryją go zupełnie na nowo. W programie znajdą się m.in. oprowadzanie po Sali Rady, Sali Sądowej, piwnicach, przejście ukrytymi schodami do wieży czy otwarcie skarbonki. Nie zabraknie oczywiście oprowadzania po wystawach. Reszta atrakcji będzie dla zwiedzających niespodzianką.

Ze względu na specyfikę wycieczki, przejścia przez ciasne miejsca, ilość miejsc jest ograniczona! Bilety (w cenie 21 złotych od osoby) należy rezerwować pod numerem telefonu (56) 660 56 89 w godzinach 8:00 – 15:00. Spotkania te odbywać się będą tylko w okresie wakacji. Przewidziane terminy to: 6 lipca (pierwsze spotkanie), 21 lipca, 3 sierpnia, 17 sierpnia oraz 24 sierpnia, wszystkie o godzinie 11:00. Przewidziany czas trwania około 1,5 godziny.

O godzinie 19.00 zapraszamy zaś do Dworu Artusa, który organizuje cykl trzech koncertów,  z których pierwszy odbędzie się 21 lipca, w trakcie którego wysłuchamy niezwykłej muzyki w nieoczywistym wydaniu.

– Program Od Elvisa do Lady Gagi przybliży wielkie hity rocka, popu a nawet disco – informuje Łukasz Wudarski z Centrum Kultury Dwór Artuusa. – Oczywiście wszystko w klasycznych, często bardzo zaskakujących aranżacjach. Usłyszymy przeboje takich gigantów jak: Elvis Presley, Led Zeppelin, The Beatles, Simon &Garfunkel, U2, Sting, Leonard Cohen a także ABBA, Dżem, Republika a nawet Artur Rojek.  Przewodnikami będą dobrze w Toruniu znane dziewczyny z Kwartetu Infinito, którego brzmienie tym razem wzbogacone zostanie o fortepian Marii Mieszczankin.

W sobotę do siebie zaprasza Centrum Sztuki Współczesnej, które przygotowało wyprawę w ramach „Letnich spacerach tematycznych – Spacer 3. Modernizm” Przejście rozpocznie się w samo południe pod wspomnianym budynkiem przy ul. Wały gen. Sikorskiego.

Ideą przewodnią Letnich spacerów jest przybliżenie historii architektury na przykładzie naszego miasta, a jednocześnie pokazanie piękna Torunia, które nie ogranicza się tylko do stylu gotyckiego.

Spacer poprowadzi Michał Pszczółkowski, który zaprasza do spaceru śladami międzywojennego modernizmu toruńskiego. W czasie przejścia dowiemy się, jak na przestrzeni niespełna dwudziestu lat zmieniał się krajobraz ówczesnej stolicy województwa pomorskiego. Na przykładzie najważniejszych gmachów publicznych i budynków mieszkaniowych poznamy różne zasady projektowania u progu i u kresu lat międzywojennych, przemiany stylistyczne i zróżnicowane odmiany architektury modernistycznej.

Bilety: 1 zł
Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl

W niedzielę (23 lipca) odbędzie się trzeci koncert z cyklu „Wakacje z Chopinem”. Tym razem na scenie Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni wystąpi pianista Bartłomiej Wezner. W programie pojawią się nawiązujące do rodzimego folkloru utwory Chopina: „Polonez A-dur”, „Polonez As-dur”, „Fantaisie-Impromptu cis-moll”, „Nokturn F-dur”, etiudy nr 2 a-moll, nr 5 Ges-dur i nr 12 c-moll („Rewolucyjna”) oraz opracowane przez Liszta pieśni Chopina „Życzenie”, „Wiosna”, „Pierścień, i „Hulanka”.

Także w niedzielę (23 lipca) w Bydgoszczy odbędzie się kolejna odsłona koncertowego cyklu w amfiteatrze Opery Nova nad Brdą „Rzeka muzyki”. W przepięknej scenerii w wykonaniu wokalistki jazzowej Magdaleny Cichockiej zabrzmią utwory Stinga. Podczas koncertu „Sting na jazzowo” nie zabraknie najbardziej znanych utworów brytyjskiego artysty.

Matka i córka, dwa pokolenia, dwa światy muzyczne. Jazzowe nuty przeplatające się ze słynnymi ariami operowymi. Czy konflikt pokoleń da się zażegnać za pomocą muzyki? Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć spektakl Teatru Muzycznego w Toruniu „Musicodrama 3”. Udział biorą  Bożena Zawiślak-Dolny (solistka Opery Krakowskiej), Katarzyna Zawiślak-Dolny (aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego) i Jerzy Kluzowicz (pianista, kompozytor i aranżer muzyki teatralnej i filmowej).

W niedzielny wieczór w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu wystąpi Wojtek Mazolewski  z gośćmi.

Podczas kolejnego tegorocznego „Koncertu pod gwiazdami” wystąpi Wojtek Mazolewski z zespołem, a będą im towarzyszyć goście specjalni: Wojciech Waglewski (lider Voo Voo), Piotr Zioła i Vienio. Przedstawią najnowszy projekt artysty – „Chaos Pełen Idei”. To płyta pełna mocnych emocji, poezji, szaleństwa i melodii, które na długo zapadają w pamięć.

Wojtek Mazolewski to lider kwintetu jazzowego, który znany jest z łamania stereotypów, współpracując z artystami, na pierwszy rzut oka, z zupełnie innych muzycznych światów.

Koncert odbędzie się 23 lipca 2017 roku w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego o godzinie 21:00. Ceny biletów: 60 zł ulgowy, 65 zł normalny.

W weekend 22-23 lipca w Chełmży odbędzie się VI Chełmżyński Festiwal Modelarski. Start godzina 9.00.

Na pobliskim jeziorze zaś w przedostatni weekend lipca pojawią się żaglówki. Jezioro Chełmińskie będzie bowiem miejscem IX Rodzinnych Regat Długodystansowych. Zawody ruszają punktualnie o godzinie 10.00.

W sobotę coś dla siebie znajdą także miłośnicy rzeki Drwęca. W Toruniu zorganizowany zostanie już drugi spływ kajakowy w ramach projektu Kujawsko-Pomorskie na Kajaki.

Trasa Lubicz Dolny – Przystań AZS w Toruniu ma długość 18 km. Rzeka na odcinku Drwęcy jest kręta, brak jakichkolwiek przeszkód. Następnie płyniemy Wisłą starając trzymać się jej prawego brzegu.

Koszt udziału to 20 PLN. Miejsce zbiórki: skrzyżowanie Al. 500-lecia Torunia i ul. Chopina.

Wiele atrakcji czeka także miłośników dobrego jedzenia. W sobotę i niedzielę pod C.H. Toruń Plaza ustawią się popularne Food Trucki. Od godz. 10.00 do 20.00 będzie można kupić soczyste burgery, chrupiące frytki, zaskakujące wege burgery, fish&chips, hot dogi z rukolą, jedyną w swoim rodzaju bubble tea, czekoladowy kebab i wiele więcej.