Spotkanie z autorem książki „Wampir z Zagłębia” w toruńskim EMPIKU

Historia seryjnego mordercy kobiet, Zdzisława Marchwickiego, w trakcie śledztwa nazwanego Wampirem z Zagłębia, zelektryzowała całą Polskę (fot. nadesłane)

W czwartek, 28 stycznia, o godzinie 17.30 w toruńskim salonie Empik Starówka odbędzie się spotkanie z Przemysławem Semczukiem. Okazją do tego wydarzenia jest premiera jego najnowszej książki p.t. “Wampir z Zagłębia”. To kolejna po „Maluchu. Biografii“ i ”Czarnej Wołdze. Kryminalnej historii PRL” pozycja poświęcona legendom i zagadkom epoki Polski Ludowej.  

Zbrodnie, które wstrząsnęły Polską, niejasna rola władz PRL-u i wielka mistyfikacja wymiaru sprawiedliwości. Historia najsłynniejszego polskiego seryjnego mordercy powraca. W „Wampirze z Zagłębia” (wyd. Znak) Przemysław Semczuk przedstawia prawdziwą opowieść o Zdzisławie Marchwickim. Autor dotarł do nieznanych faktów i relacji ostatnich świadków procesu. Premiera książki oraz spotkanie z autorem odbędzie 28 stycznia w salonie Empik Starówka w Toruniu.

Historia seryjnego mordercy kobiet, Zdzisława Marchwickiego, w trakcie śledztwa nazwanego Wampirem z Zagłębia, zelektryzowała całą Polskę. Morderca kobiet przez siedem lat terroryzował społeczeństwo. W polowaniu na niego brało udział trzy tysiące funkcjonariuszy. Wytypowano 23 tysiące podejrzanych mężczyzn. Gdy za głowę Wampira wyznaczono nagrodę miliona złotych, służby zalała fala donosów na krewnych, sąsiadów i kolegów z pracy. W końcu ujęto Zdzisława Marchwickiego. Po procesie w lipcu 1975 roku został skazany na śmierć. Szybko pojawiły się jednak pogłoski, że powieszono nie tego człowieka.

Podczas spotkania autor zdradzi kulisy własnego dochodzenia. Czy skazany Marchiwcki był prawdziwym Wampirem z Zagłębia? Komu mogło zależeć na jego śmierci? Jaką rolę w całej historii odegrał Edward Gierek, którego bratanica była ofiarą mordercy?

Przemysław Semczuk – dziennikarz i publicysta zajmujący się głównie historią PRL-u, jego legendami i nierozwiązanymi do tej pory zagadkami. Autor trzech książek m.in. „Maluch. Biografia”.

28 stycznia, godz. 17:30
Empik Starówka
Toruń, ul. Wielkie Garbary 18

Torun_20160128_Semczuk