Sprawdzamy, gdzie warto wybrać się na wycieczkę rowerową!

Czarny, zielony, niebieski, a także międzynarodowy – szlaków rowerowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego nie brakuje. Wciąż są one modernizowane i budowane, tak aby dostarczyć aktywnym mieszkańcom regionu kolejnych atrakcji i wrażeń. 

Powiat toruński i Toruń na ziemi chełmińskiej są rowerowym zagłębiem. Od wielu lat samorządy inwestują w rozwój ścieżek pieszo-rowerowych, korzystając z dofinansowań z europejskich programów rozwoju. W grodzie Kopernika istnieje już ponad 100 km tras rowerowych, wkrótce zbudowanych zostać może kolejnych 90 km. Od kilku miesięcy magistrat pracuje nad „Koncepcją rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu na lata 2017-2023”.

Niewątpliwie atrakcyjnym rozwiązaniem dla cyklistów jest połączenie tras miejskich ze ścieżkami powiatowymi. Obecnie powiat toruński posiada ponad 70 km dróg, w budowie jest drugie tyle.

– Cykliści chcący skorzystać z aktywnego wypoczynku na terenie powiatu toruńskiego mogą ruszyć z trzech istniejących tras – informuje Agnieszka Niwińska ze Starostwa Powiatowego w Toruniu. – Pierwsza, licząca ponad 17 km do granicy powiatu, prowadzi z Torunia przez Łubiankę do Unisławia. Po drodze obserwować możemy przepiękne krajobrazy ziemi chełmińskiej.

Jadąc tą trasą, natrafimy na stary dworzec PKP w Pigży, a gdy z niej zjedziemy, trafimy na pobliski wąwóz. Gdy wśród cyklistów znajdą się miłośnicy historii, nie mogą pominąć więc Bierzgłowa, w którym czekają kościół z XIV wieku oraz odrestaurowany wiatrak koźlak.

Jeżeli zaś pokierujemy się we wschodnią stronę powiatu, trafimy do Chełmży. Dotrzemy tam przez Łysomice, Tylice i Zalesie, po drodze zahaczając o odgałęzienie trasy prowadzące nad Jezioro Kamionkowskie.

Niezapomniane wrażenia przywieziemy ze sobą także z wyprawy przez gminę Lubicz. Tam czeka na nas prawie 13-kilometrowa trasa ze Złotorii przez Sitno do Osieka.

Zwiedzanie tej strony powiatu rozpocząć można przy neogotyckim kościele św. Wojciecha w Złotorii, by udać się później w stronę ruin zamku wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego. Mknąc dalej, warto zwolnić w Silnie, gdzie znajduje się XVIII-wieczny cmentarz ewangelicki. Pokonując łąki i lasy, dotrzemy w końcu do Osieka, gdzie czekać na nas będzie Osiecka Izba Regionalna oraz zabytkowe chaty.

Aktualnie Starostwo Powiatowe planuje modernizować i rozbudować kolejne odcinki tras rowerowych. Do obecnych ścieżek dojdzie kolejne 80 km dróg.

– Obecnie za skrajne punkty tras rowerowych można uznać Raciniewo na zachodzie, Chełmżę na północy i Osiek nad Wisłą na wschodzie powiatu – dodaje Agnieszka Niwińska. – Plany dotyczące poszerzenia sieci dróg rowerowych i zagęszczenia jej nie kończą się jednak na już zaplanowanych inwestycjach. Trwają prace nad kolejnymi odcinkami.

Obecnie powstaną odcinki dróg dla cyklistów, które połączą Nawrę z Sierakowem, Złotorię z Lubiczem Górnym, Toruń z Cierpicami, Osiek nad Wisłą z Mazowszem i Obrowem, Leszcz z Kończewicami, Różankowo z Turznem oraz Toruń z Górskiem i Barbarką.

Wybierając się na rowerową wyprawę, warto poznać także możliwości powiatu bydgoskiego, w którym do dyspozycji cyklistów jest obecnie ponad 80 km ścieżek przy drogach powiatowych oraz kilkadziesiąt kolejnych przy trasach krajowych, wojewódzkich i gminnych. – Najciekawszą propozycją dla rowerzystów jest trasa rowerowa, która powstała po realizacji w roku 2014 projektu „Budowa ścieżek rowerowych w powiecie bydgoskim, chełmińskim i mieście Bydgoszcz” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, prowadząca m.in. przez Koronowo, Zalew Koronowski do Unisławia i Torunia – opisuje Michał Piaszczyk ze Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy. – Wybudowane odcinki ścieżek połączyły już istniejące, tworząc jedną z najdłuższych w Polsce tras rowerowych.

Ścieżka ta biegnie przy jednej z najważniejszych atrakcji turystycznych powiatu – odrestaurowanego zabytkowego, najwyższego w Europie mostu kolejki wąskotorowej niedaleko Koronowa. Niekwestionowaną ciekawostką jest także największy akwen w powiecie – Zalew Koronowski.

– Profesjonalne trasy rowerowe znajdują się w każdej skrajnej części powiatu, jednak warto wspomnieć o połączeniu gmin Dąbrowa Chełmińska z gminą Koronowo, do których można dojechać z wykorzystaniem ścieżek rowerowych budowanych w latach 2010-2014 – podkreśla Michał Piaszczyk. – Dążymy do tego, aby wciąż zwiększać możliwości bezpiecznych przejazdów dla cyklistów. Choć obecnie powiat nie prowadzi żadnych inwestycji rowerowych, do zadania przymierza się już w przyszłym roku.

Jeżeli trasy powiatu bydgoskiego są już nam znane, stańmy na starcie w Myślęcinku i wyruszmy na podbój powiatu chełmińskiego. Trasa od pętli tramwajowej poprowadzi nas parkowymi alejami przez Fordon, Strzelce Dolne i Gruczno do Chełmna. Po drodze miniemy zagłębie śliwki, liczne kościoły i zabytkowy młyn. Rowerowa Trasa Wiślana, którą będziemy się poruszać, dostarczy wielu wrażeń i pięknych widoków.
Wracając do Bydgoszczy, możemy kierować się w stronę Góry św. Wawrzyńca, przy której znajduje się słynny punkt widokowy. Kierując się w stronę miasta nad Brdą, wjedziemy w tzw. Basen Unisławski. Mijając Kokocko z dawnym zborem ewangelickim z początku XIX wieku, dojeżdżamy do Czarża, gdzie możemy zwiedzić gotycką świątynię. Następnie droga prowadzić będzie w stronę Ostromecka, gdzie w rezerwacie bije eksploatowane źródło Marii, czyli woda Ostromecka. W tej miejscowości warto zrobić ostatni postój przed wjazdem do miasta. Tam bowiem znajduje się zespół pałacowy otoczony urokliwym parkiem o charakterze krajobrazowym. Szlak swój bieg kończy na fordońskim moście.

Sąsiadujące ze sobą powiaty to skarbnica zabytków, pięknych widoków i życzliwych mieszkańców. Warto więc wiosną zamienić samochód na rower i poznać niezdobyte dotąd zakątki regionu na dwóch kółkach. Piękno województwa kryje się za każdym pagórkiem i drzewem.