Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Stand-up jedyną nadzieją toruńskiego kabaretu?
Tomasz Więcławski 2 listopada, 2014, 15:39 Aktualności
stand up archiwum prywatne
Grupa Stand-up Toruń działa od 4 lat. Na zdjęciu od lewej: Hubert Kotarski, Piotr Pawłowski i Mateusz Świerski (fot. archiwum prywatne)

Do grodu Kopernika rokrocznie przyjeżdża wiele kabaretów. Kilkanaście dni temu w hali przy ul. Bema występowały tuzy tej sztuki scenicznej. Rodzimej, rozpoznawalnej grupy kabaretowej jednak nie ma. Bogatszą tradycję w tym względzie mają nawet Grudziądz, Brodnica i Szubin. Honoru naszego poczucia humoru bronią stand-upowcy.

W „Od Nowie” cyklicznie przeprowadzane są Przeglądy Kabaretów Studenckich „KOPYTKO”. „Porażeni” z Szubina występowali. Miejskiej grupy kabaretowej próżno było tam szukać.

– Nic mi nie wiadomo o istnieniu takiej – mówi Mateusz Świerski, członek grupy Stand-up Toruń, student filozofii. – Mierzymy się z satyrą my i Toruńska Grupa Improwizacyjna. Oni także nie są kabaretem, dają spektakle komediowe, teatralne i bawią się w gry improwizacyjne. Nas napędzili amerykańscy komicy i rozwój stand-upu w Polsce.

Abstrakcyjny filozof

Ten rodzaj satyry opiera się na monologach. Trzeba mieć „gadane” i charyzmę, żeby publiczność nie obrzuciła cię pomidorami.

– Występujemy coraz częściej w Toruniu, ale jeździmy także po całej Polsce – mówi Świerski. – Nie uważam, że nasze miasto jest smutne, a nawet jeżeli by tak było, to komedia karmi się smutnymi tematami. Inspiracji do swoich monologów szukam w życiu codziennym. Prozaiczne doświadczenia przepuszczam przez filtr swojej osobowości. Niezłe abstrakcje z tego czasami wychodzą.

Prekursorem stand-upu w Toruniu jest Hubert Kotarski.

– On wymyślił grupę, do której dołączyłem po roku funkcjonowania – wyjaśnia filozof, suberbohater i wizjoner w jednym, jak sam o sobie mówi Świerski. – Nie mam pojęcia czemu, przy takiej liczbie studentów, nie rozwija się u nas kabaret. Śmiać się można z największej głupoty. Banan na twarzy poprawia samopoczucie.

Wśród toruńskich socjologów i kulturoznawców nie ma specjalisty od kabaretu. Naukowcy zgodnie, jako autorytet w tej dziedzinie, wskazują dr Dorotę Fox z Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego.

Wzorców z przeszłości nie ma

– W Toruniu nigdy nie było rozbudowanej sceny kabaretowej – mówi Dorota Fox. – Prowadziłam szczegółowe badania dotyczące XX-lecia międzywojennego na bazie prasy z tamtego okresu i wzmianek o miejscach, gdzie odbywały się występy satyryczne, jest jak na lekarstwo. W 1927 roku występował kabaret „Pod Orłem”, a wcześniej sztuka z humorem w tle pojawiała się przy ul. Bydgoskiej 12. Satyrycy i kabareciarze trafiali do Torunia z innych ośrodków i raczej przypadkowo.

Kulturoznawca ze Śląską wspomina także o imprezach kabaretowych w latach 30-tych „Pod Trzema Koronami”, a także w „Artusie”.

– Bawiło się tam ziemiaństwo i elity – mówi Dorota Fox. – Kabaret nie wytrzymywał konkurencji z poważniejszymi sztukami – teatrem czy operetką, które rozwijały się znacznie lepiej. To dziwne, bo w Grudziądzu powstało kilka kabaretów. Nawet w Brodnicy działał jeden.

Czemu w Toruniu z satyrą jesteśmy na bakier?

– Nie znam odpowiedzi – mówi Dorota Fox. – Śląskie kabarety ze stereotypów o samych sobie zrobiły wielki atut. Są rozpoznawalne w całej Polsce. Analizując tę kwestię w województwie kujawsko-pomorskim znalazłam sporo informacji o animozjach toruńsko-bydgoskich branych przez mieszkańców tych miast bardzo „na serio”. Nie wierzę, że torunianie to ponuracy, przecież każdemu przydaje się trochę dystansu do siebie.

Sukces stand-upowców może pomóc nakręcić koniunkturę na humor w naszym mieście.

– Piotrek Pawłowski (członek grupy Stand-up Toruń – przyp. red.) dostał zaproszenie na festiwal stand-upu w Warszawie organizowany przez grupę Anthrax i samego Abelarda Gizę – mówi z dumą Mateusz Świerski. – To duży sukces. Palma mu jednak nie odbije. I tak nie stąpa twardo po ziemi, więc wiele się nie zmieni.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także