Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Stanisław Kowalski, 105-letni fenomen lekkiej atletyki, zdradza nam swoje sekrety
Jacek Kiełpiński 11 kwietnia, 2015, 11:16 Sport i rekreacja
la
Stanisław Kowalski zaczął uprawiać sport dopiero kilkanaście miesięcy temu.

Stanisław Kowalski za sport wziął się późno. Bo tuż przed 104 urodzinami. Rekordy świata w różnych konkurencjach – sprint, kula, dysk – ustanawia dziś od ręki. – Świetna zabawa! A dopiero się rozkręcam! – zapowiada lekkoatletyczny fenomen.

Nigdy nie miał samochodu. Do pracy jeździł rowerem. Sporo chodził boso. Unikał przejadania się. Nie palił. Ale wypić, to i owszem… Jaka jest recepta? Gdzie leży tajemnica? Każdy pyta go o sposób na długowieczność. On zaś tylko promiennie się uśmiecha, rozkłada ręce i balansuje ciałem. Jakby ruszał do tańca. Albo biegu po kolejny rekord.

O Stanisławie Kowalskim ze Świdnicy zrobiło się głośno w ubiegłym roku, gdy – absolutnie przypadkowo – rozpoczęła się jego kariera sportowa. O biegającym ponad stuletnim mężczyźnie usłyszał Zygmunt Worsa, prezes Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki. To on wyposażył starszego pana w strój sportowy, zaprowadził na stadion i włączył stoper. Wyłączyć go z wrażenia zapomniał.

– Zobaczyłem i oniemiałem – tłumaczy Zygmunt Worsa. – Pan Stasiu naprawdę biegł! To było niesamowite!

Stanisława Kowalskiego niebawem pokazała telewizja, dwa razy przed kamerą TVN przebiegł setkę: „by się dobrze nagrało”. Podczas Drużynowych Halowych Mistrzostw Polski Weteranów Lekkiej Atletyki w Toruniu pobił rekord świata na 60 metrów w swojej kategorii wiekowej (minimalnie poniżej 20 sekund). Podczas Mistrzostw Europy Weteranów, też w Toruniu, swego rekordu nie poprawił tylko dlatego, że tuż przed metą, pozdrawiając toruńską widownię, rozłożył ręce.

Na marginesie, kiedyś podobny numer wyciął Usain Bolt, za co strasznie zrugał go trener. Jednak biegacza obchodzącego za chwilę 105 urodziny nikt nie śmie tak potraktować. Bo co tu się czepiać? W pchnięciu kulą – rekord, w rzucie dyskiem – rekord. Tu pan Stanisław rządzi!

Prosta sprawa – Stanisław Kowalski jest obecnie najstarszym na świecie lekkoatletą czynnie uprawiającym sport. Wymyślcie konkurencję, a on ją wygra. Oczywiście, rywalizując w swojej kategorii wiekowej. Niech to nawet będzie kategoria 100+. Powinna być, za kilka dni (14 kwietnia 2015), 105+, ale takiej kategorii w sporcie światowym nie przewidziano. Ludzkość nie przypuszczała, że będą tak wytrwali sportowcy. Od początku ruchu olimpijskiego nie było takiego, dla którego należałoby stworzyć kategorię wiekową 105+. Stanisław Kowalski jest pierwszy!

Z mistrzem mistrzów rozmawiamy podczas Mistrzostw Europy Weteranów Lekkiej Atletyki w Toruniu. Jako chyba jedyny, a przyjechało grubo ponad dwa tysiące zawodników z całego świata, chodzi po imponującej toruńskiej hali w garniturze. Właściwie – przechadza się. Jest absolutnie wyluzowany. Cecha szczególna? Śmieje się. Cały czas się śmieje.

– Gdyby nie ten cały sport, nikt by mnie na klatce schodowej nie poznawał. Jakiś tam staruszek… – rechocze pokazując garnitur zębów, jakich pozazdrościć mógłby mu Jack Nicholson. To prezent od wnuka czy syna, od rodziny, która go kocha.

– Zęby nie do końca moje, reszta ja! – rechocze uderzając się pięścią w wypchniętą pierś. – To całe bieganie jest fajne. I te wasze dzisiejsze buty też… Takie lekkie.

Stanisław Kowalski ma na myśli lekko podniszczone asicsy, które dostał w spadku po trenerze Zygmuncie. To jego pierwsze w życiu buty sportowe. Chętnie pozuje z nimi do zdjęcia naśladując najszybszego człowieka świata – Usaina Bolta, który podobnie prezentował swoje złote pumy. Śmieje się przy tym do łez.

– Na sport nigdy nie miałem czasu, bo rodzinę trzeba było wyżywić. Nie wiedziałem, co tracę… Teraz wszystko nadrobię – zapewnia.

Najwcześniejsze wspomnienie? – Pierwsza wojna światowa. Rosjanie w naszej wsi. Kury połapali i gotowali… tak z piórami, a nam, dzieciakom, dali poobcinane główki kurczaków. Byśmy sobie sysali. To dobrze pamiętam – mówi mieszając zupę w restauracji hotelu sportowego.

Pamięć Stanisław Kowalski ma faktycznie dobrą. Choć nigdy nie palił papierosów, doskonale wie, ile kosztowały w 1932 roku papierosy „Ergo”.

– W wojsku wtedy byłem, służyłem na Wileńszczyźnie. Przydziałowe „Ergo” sprzedawałem dowódcy strażnicy po 70 groszy za paczkę. Od papierosów wolałem wódeczkę. Zresztą, do dziś używam…

Tu być może dotykamy jednej z tajemnic doskonałej kondycji sędziwego lekkoatlety. Zasada główna – żadnych lekarstw. Siedemdziesięciopięcioletnia córka pana Stanisława poskarżyła się w jednym z wywiadów, że lekarstwa przepisywane ojcu znalazła kiedyś za tapczanem.

– A wiadomo, co to za świństwa? – tłumaczy swą niechęć do farmacji Stanisław Kowalski. – Jak coś boli, to pięćdziesiątka i już. Wódka się rozejdzie, naturalna jest. Lekarzy wolę o nic nie pytać, bo zawsze coś wymyślą. No i nie jem na wieczór. Ogólnie, mniej jeść… Nigdy się nie obżerałem. Nie stać nas było.

Cenami przedwojennymi sypie jak z rękawa: 5 groszy jajko, sto złotych krowa. I dużo mówi o chodzeniu boso – najpierw do szkoły, a potem za pracą szukaną w Warszawie. Rower to już późniejsze czasy, gdy po drugiej wojnie zatrudnił się na kolei.

– Do mojej nastawni w Wołowie miałem dziesięć kilometrów z domu w Krzydlinie Wielkiej. Codziennie dojeżdżałem tam rowerem. Zima, śniegi, jak się jechać nie dało, to rower na ramię… I tak do emerytury w 1970 roku.

Dziesięć lat temu zmarła jego żona, Władysława. To z codziennych spacerów na cmentarz, oddalony o cztery kilometry, zrodziło się jego bieganie.

– Tak mnie zaczęło kusić, żeby od słupka do słupka się przebiec. Chociaż kawałek, a następnego dnia dłuższy – tłumaczy. – Lubię też maszerować z silnymi chłopami. Kiedyś wyciągam nogi, żeby za jednym takim bykiem nadążyć, a ten się odwraca i do mnie ostro: co mnie pan tak goni, śledzi mnie pan? Musiałem go uspokajać, że tylko chciałem sprawdzić, jak daleko z takim tempem wytrzymam. Takie rzeczy z wiekiem zaczęły mnie interesować…

Polityką interesuje się mniej, ale ma swoje zdanie. – Głupi jest ten chłopak – krótko podsumowuje lidera jednej z największych polskich partii. Dość krytycznie patrzy też na duchowieństwo, choć podkreśla zarazem, że jest człowiekiem wierzącym.

– Jak skończyłem sto lat, ZUS podwoił mi emeryturę. Taki przepis mają. Pewnie nie przypuszczali, że będą musieli mi tak długo płacić… Ale się złoszczą! – wybucha głośnym śmiechem. – Te pieniądze przydają się rodzinie. Szkoda by było, gdyby przepadły. Dlatego przemęczę się jeszcze z dziesięć lat. A co tam… – na chwilę zwiesza głowę. – Żartowałem! Wcale się nie męczę. Życie jest piękne!

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także