Stare Miasto rozbłyśnie — Bella Skyway Festival już we wtorek

Bella Skyway Festival to szansa na odkrycie Starówki na nowo (fot. Łukasz Piecyk)

W zeszłym roku aż 150 tyś. widzów przyszło na starówkę, aby podziwiać gigantyczne iluminacje. Organizatorzy planują pobić swój rekord. Jedno z najciekawszych wydarzeń kulturalnych zacznie się 26 sierpnia.

Bella Skyway Festival to pionierska impreza, jedna z pierwszych tego typu w naszym kraju. Całość opiera się na dziełach tworzonych za pomocą światła. Swoje konstrukcje zaprezentują twórcy z całego świata. Zwykle dopasowują oni poszczególne kreacje do charakteru Starówki i miejsc, w których umieszczają swoje iluminacje. Dzięki tej imprezie centrum Torunia odżywa i nabiera zupełnie innego oblicza.

W tym roku Starówka będzie stylizowana na laboratorium — dzieła staną się swego rodzaju maszynami czasu, które zabiorą widzów w podróż po historii. Program jest różnorodny, zobaczymy zarówno bardzo widowiskowe projekcje, jak i subtelne, podkreślające gotycki charakter budowli, artystyczne obrazy.

Największą atrakcją tegorocznej edycji Bella Skyway może być gigantyczna konstrukcja na ul. Szerokiej. Iluminacja ma wysokość ponad 20 m i będzie połyskiwać w rytm muzyki, imitując niebo mieniące się wszystkimi kolorami. Inną widowiskowe instalacje zobaczymy m.in. na Collegium Maximum UMK i w parku na pl. Rapackiego, Pod Krzywą Wieżą czy na fasadach Teatru im. Wilama Horzycy.

Festiwal potrwa do 30 sierpnia, wszystkie dzieła będzie można podziwiać od 20:30 do północy.