Staruszek podawał się za kuriera. Oszukał kilka osób

Fot. Łukasz Piecyk

Kryminalni z komisariatu na toruńskim Rubinkowie zatrzymali 68-latka podejrzanego o oszustwa i kradzież. Mężczyzna pukał do drzwi przypadkowych mieszkań i wyłudzał pieniądze pod pozorem odbioru paczki dla rodziny. Z jednego z mieszkań skradł dokumenty. Sad aresztował 68-latka na najbliższe trzy miesiące. Mężczyzna jest recydywistą, więc może mu teraz grozić nawet do 12 lat więzienia. 

Od początku marca do policjantów wpłynęły zawiadomienia od trzech pokrzywdzonych osób. Za każdym razem schemat działania sprawcy wyglądał podobnie.

– Do mieszkań starszych osób pukał mężczyzna – relacjonuje mł. asp. Wojciech Chrostowski z KMP Toruń. – Podczas rozmowy z lokatorami przedstawiał się jako kurier, który ma do przekazania paczkę, za którą trzeba zapłacić. Pokrzywdzeni byli przekonani, że wewnątrz są wartościowe przedmioty, które zamówili członkowie ich rodzin. Tym sposobem 68-latek wyłudził od dwóch osób w sumie kilkaset złotych.

W trzecim przypadku nie udało mu się przekonać lokatora do swojej „legendy”. W tym przypadku skradł pokrzywdzonemu dokumenty, które ten miał w kurtce pozostawionej w przedpokoju.

Kryminalni, którzy pracowali nad sprawą skojarzyli, że kilka lat temu mieli do czynienia z podobnymi zgłoszeniami. Wtedy ustalili, że przestępstw tych dokonała konkretna osoba, wobec której skierowano akt oskarżenia i została ona skazana. Kiedy zaprezentowali pokrzywdzonym jej zdjęcia wyszło na jaw się, że i tym razem intuicja ich nie zawiodła.

Wytypowany mężczyzna trafił do policyjnej celi. W piątek sąd, na wniosek organów ścigania, zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt. 68-latek jest recydywistą, więc może mu teraz grozić nawet do 12 lat więzienia.

Posted Under