Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Stowarzyszenie Megafon zaprasza do CSW na wyjątkowy koncert
materiały prasowe organizatora 14 listopada, 2013, 16:06 Aktualności Kultura i rozrywka
stare miasta-nowa muzyka-19_XI-plakat-a3
„Stare miasta – nowa muzyka" to najważniejszy koncert cyklu „Słuchalnia. Muzyczne znaki czasu”

Stare miasta – Wiedeń i Toruń – spotkają się we wtorek, 19 XI o 19.00, w przestrzeni LabSen toruńskiego CSW „Znaki Czasu”. Stanie się to możliwe dzięki przekraczającej granice językowo-narodowościowe muzyce i funkcjonującym na tej samej zasadzie muzykom z działającego w Wiedniu od 2006 roku zespołu Ensemble Platypus.

„Stare miasta – nowa muzyka” to najważniejszy koncert cyklu „Słuchalnia. Muzyczne znaki czasu”, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Megafon” we współpracy z toruńskim CSW, UMT i Austriackim Forum Kultury w Warszawie. Wydarzenie rzadkie nie tylko w skali Torunia, ale i regionu – zabrzmią światowe arcydzieła wokalne, klasyka współczesności: Sequenza 3 Luciano Berio i pierwsza część Kafka-Fragmente Gyorgyu Kurtaga, i to na najwyższym poziomie wykonawczym renomowanych festiwali wiedeńskich. Skomplikowana technika i efektowna teatralność obu tych kompozycji pozwoli zalśnić zjawiskowej Kaoko Amano, która śpiewem uświetnia liczne koncerty nowej muzyki na całym świecie.

A z naszej strony? W sąsiedztwie Sequenzy Berio i dzieł wiedeńczyków – Alexandry Karastoyanovej-Hermentin i Tomasza Skweresa, podobnie jak Kurtag nie będących Austriakami z urodzenia, lecz od lat z powodzeniem włączonych w kulturalny krwioobieg Austrii – usłyszymy utwory 27-letniego torunianina, Mateusza Ryczka. Światowe prawykonanie jego kompozycji Hidden light na wiolonczelę solo, napisanej specjalnie dla Skweresa – kompozytora, a jednocześnie wiolonczelisty wiedeńskiego Ensemble Platypus, będzie tu wkładem toruńskim.

Wykonanie kilku utworów przez solistów (jak wspomniana Amano czy Marianna Oczkowska), dla których zostały one napisane, przypomni, że współpraca kulturalna i międzynarodowa żyje dzięki międzyludzkiej, od której się zawsze zaczyna, i do której się zawsze sprowadza – bez której nie mogłaby się przecież obejść. 19 XI w CSW obok arcydzieł XX wieku zagrają wzajemne interakcje i inspiracje młodych twórców – grą, która bez wątpienia okaże się wciągająca.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także