Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Stowarzyszenie „Niezależni Na Skarpie” polemizują z zarządem spółdzielni
Jacek Kiełpiński 26 lutego, 2015, 0:45 Aktualności Blokowisko
skarpa 001 piecyk
Stowarzyszenie "Niezależni Na Skarpie" z uporem domaga się większej jawności na swym osiedlu (fot. Łukasz Piecyk)

Nasza publikacja „Żądają demokracji” z 5 grudnia 2014 rozpoczęła dyskusję wokół napiętej sytuacji pomiędzy Zarządem Spółdzielni „Na Skarpie” a stowarzyszeniem „Niezależni Na Skarpie”. W numerze z 19 grudnia 2014 zamieściliśmy wywiad z liderami tego ruchu, a 23 stycznia 2015 obszerną rozmowę z prezesem „Skarpy” Wojciechem Piechotą. Poniżej polemika stowarzyszenia z niektórymi jego wypowiedziami.

„Prezes Piechota nie odpowiada na zadane przez Tylko Toruń pytanie: „Czy mieszkańcy osiedla mają najwyższe w Toruniu opłaty za użytkowanie mieszkań?” Opowiada na niezadane mu pytanie „Co wchodzi w skład stawki eksploatacyjnej?” Skąd ten unik? Czemu nie wspomina o funduszu remontowym? A konserwacja? Dlaczego jest osobną pozycją, a nie elementem stawki eksploatacyjnej?

Dziwią słowa Prezesa, że przyczyną wysokich stawek za 1 metr kwadratowy jest to, że SM „Na Skarpie” należy do największych w regionie. Większa spółdzielnia to więcej metrów kwadratowych, więc niższy udział w opłatach stanowią koszty własne SM (płace zarządu, pracowników, utrzymanie biur itp.). Duży może zaoszczędzić więcej. Nasi członkowie, by zrozumieć skąd biorą się tak wysokie koszty, zwrócili się w 2014 r. o dostęp do dokumentów Spółdzielni. I napotkali przeszkody.

Prezes twierdzi: „Członkowie SM „Na Skarpie” posiadają prawo wglądu do spółdzielczych dokumentów w godzinach urzędowania spółdzielni i w pełni z tego prawa korzystają”. Przewodniczącej Stowarzyszenia przez pół roku od złożenia wniosku udostępniono dokumenty dwa razy (po 5 godzin). Zgoda na trzeci dostęp nadeszła w drugim półroczu. Taka reglamentacja jest poważnym ograniczeniem jawności pracy Spółdzielni. Aby polepszyć dostęp bez wielkich kosztów wystarczy umiejętnie korzystać z dostępnych technologii.

Widząc, że wnioski członków SM o wgląd do dokumentów przerastają możliwości administracji, Stowarzyszenie zwróciło się do Zarządu SM w Liście otwartym o rozwiązanie problemu. W odpowiedzi Zarząd wystosował pismo, gdzie stwierdza m. in.: „Stowarzyszenie (…) jest osobą prawną i nie jest członkiem naszej Spółdzielni. Z treści ustawy (…) wynika, że stowarzyszenie nie jest uprawnione do kierowania żądań (…) do Spółdzielni”. W świetle tej odpowiedzi cynicznie brzmią słowa Prezesa: „Zarząd Spółdzielni nigdy nie twierdził i nie twierdzi, że stowarzyszenie „Niezależni na Skarpie” nie jest partnerem do rozmowy”.

Prezes mówi też, że Stowarzyszenie wysuwa wyłącznie żądania, a nie potrzebę rozmowy. Nasz List otwarty był nawiązaniem dialogu. Sądziliśmy, że Zarząd zaproponuje bezpośrednią rozmowę. Takiej propozycji w pisemnej odpowiedzi Zarządu nie ma.

Zainteresowanie członków SM jej dokumentami jest potrzebne. W dokumentach leży klucz do zrozumienia przyczyn wysokości opłat za użytkowanie lokali. Protokoły posiedzeń Zarządu i Rady Nadzorczej SM „Na Skarpie” prowadzone są w dwóch wersjach: jawnej i TAJNEJ (zwanym obecnie niejawnym). To wystarczy, żeby spółdzielcy poczuli niepokój. Elementarny dostęp do informacji to publikacja podstawowych dokumentów na stronie internetowej SM, a idealny to pełnoprofilowy e-BOK dla członków Spółdzielni. Na razie na tej stronie brakuje nawet rocznych sprawozdań Zarządu i Rady Nadzorczej.

Na koniec Prezes pozwala sobie na sformułowania: “Utrudnieniem w rozmowach ze stowarzyszeniem jest…”, „bezpodstawne oskarżenia wysuwane przez Stowarzyszenie” oraz na insynuację o „rzeczywistych zamiarach stowarzyszenia”. Te wypowiedzi to relikty tzw. nowomowy. Nasze cele wobec SM „Na Skarpie” są jawne i proste. Chcemy wiedzieć jak zarządza się naszymi pieniędzmi i czy wszystkie koszty, kontrakty i umowy, które Zarząd SM zawiera w naszym imieniu są racjonalne i uzasadnione. Chcemy być pewni, że nasze opłaty wynoszą tylko tyle, ile muszą wynosić. Chcemy mieć możliwość sprawdzenia tego w dokumentach, a nie polegać tylko na słowach Prezesa, że jest dobrze”.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także