Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Studentki UMK tworzą superplaster
Aleksandra Radzikowska 26 listopada, 2014, 19:10 Aktualności
plastry 003 piec
Martyna Frontczak i Eliza Dec podczas tworzenia membrany (fot. Łukasz Piecyk)

Miesiąc pracy w laboratorium jest dla nich jak mgnienie oka, bo czas płynie tam inaczej. Choć Eliza Dec i Martyna Frontczak dopiero rozpoczynają swoją naukową ścieżkę, determinacji i pomysłów mógłby pozazdrościć im niejeden badacz. Chcą bakteryjną celulozę, która wykorzystywana jest w celach leczniczych, zastąpić chitozanem. Ma być taniej, szybciej i lepiej.

Na co ich badania będą miały największy wpływ i co dzięki nim zyska przeciętny obywatel?

– Załóżmy hipotetycznie, że w pożarze dużej kamienicy ucierpi wiele osób – mówi Eliza Dec. – Idziemy do laboratorium, spędzamy tam kilka godzin i natychmiast możemy pomóc ofiarom pożaru. Pracujemy nad membranami (błonami), na których związujemy konkretne enzymy. Taki „plaster żelu” formuje się w konkretne kształty, kładzie się go na rany i to pomaga w ich gojeniu. W Polsce nie ma w tym zakresie patentów. Nasza membrana to czysty chitozan, pozyskuje się go tak naprawdę z odpadków, a to oznacza niskie koszty. Działa podobnie do bakteryjnej celulozy, której wykorzystanie opatentowali niemieccy naukowcy.

Pomysł na własne badania pojawił się w tamtym roku, gdy studentki wzięły udział, wraz z Kołem Naukowym Biotechnologii, w konferencji naukowej poświęconej m.in. komórkom macierzystym.

– Poruszano tam tematy, które nie tylko nas zastanowiły, ale też zachęciły do prowadzenia własnych prac – mówi Eliza Dec. – Po powrocie padła propozycja ze strony władz wydziału, żeby chętni napisali swoje projekty i starali się o granty na małe badania. Byłyśmy wtedy studentkami trzeciego roku, taka możliwość wydała nam się ekscytująca. 21 lat i własny projekt naukowy? Szczęśliwie udało się i do tej pory na jego realizację dostałyśmy dofinansowanie w kwocie ośmiuset złotych. Udowodniłyśmy sobie, że nawet za niewielką sumę można zrobić coś pożytecznego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to byłaby, naszym zdaniem,… mała rewolucja.

Pierwszy chitozan studentkom podarował dr Antoni Leźnicki i od tego zaczęła się trwająca już ponad cztery miesiące naukowa podróż. Opiekunowie – prof. Adrianna Szmidt-Jaworska i dr Jakub Piotrowski również często wyciągają do dziewczyn pomocną dłoń.

– Projekt rozbiłyśmy na dwie części – mówi Martyna Frontczak. – Na naszych błonach związujemy enzymy i badamy czy chitozan nie jest toksyczny. Bierzemy komórki krwi szczura i za pomocą testów laboratoryjnych sprawdzamy czy nie zmieniają się, jaki mają kształt i funkcje. Jeśli uda nam się to – gdy na chitozanie zwiążemy konkretne enzymy i wykażemy, że nie jest toksyczny – będziemy badać dalej jego zastosowanie terapeutyczne. Jesteśmy dopiero na samym początku naszej drogi… Takie badania, od pomysłu do patentu, trwają nawet do kilkunastu lat. Jeśli przebrniemy przez fazę laboratoryjną, będziemy mogły pracować na zwierzętach.

Już teraz studentki muszą zmagać się z szarą rzeczywistością.

– Czasem można tylko czekać – dodaje Eliza Dec. – Nie wiadomo dlaczego coś wychodzi tak, nie inaczej. Wciąż mamy problem z formowaniem w konkretny kształt naszej membrany, ale powoli, różnymi metodami, udaje nam się uzyskać oczekiwany efekt. Potrzeba dużo cierpliwości i samozaparcia, żeby takie projekty doprowadzać do końca. My czujemy, że zostałyśmy do tego stworzone. Jeśli chociaż jedna rzecz, nad którą pracujemy, okaże się kiedykolwiek dla kogoś pomocna, to już dziś mogę powiedzieć: było warto.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także