Stypendia Miasta Torunia rozdane [Zdjęcia]

Stypendyści spotkali się w Dworze Artusa (fot. Adam Zakrzewski)

Stypendia Miasta Torunia 2015 otrzymało 11 osób zajmujących się działalnością kulturową i artystyczną. Za otrzymane od Miasta pieniądze zrealizują swoje własne projekty. Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się dziś w Dworze Artusa. W części artystycznej wystąpiła jedna z laureatek – Joanna Czajkowska-Zoń wraz z akompaniatorem.

Stypendium całoroczne na rok 2015:

Paulina Berlińska

Studentka kulturoznawstwa na UMK w Toruniu. Otrzymała całoroczne stypendium Miasta Torunia z przeznaczeniem na przygotowanie publikacji książkowej zawierającej cykl wywiadów z działaczami aktywnie uczestniczącymi w życiu Bydgoskiego Przedmieścia.

Damian Chmielewski

Turntablista, instrumentalista, producent i organizator wydarzeń, związany z toruńską sceną od 2001 r. Występuje pod pseudonimem „DJ Chmielix”. Stypendium otrzymał z przeznaczeniem na nagranie własnej płyty.

Joanna Czajkowska-Zoń

Absolwentka filologii polskiej UMK. Wszechstronna wokalistka. Realizuje własne projekty muzyczne, prowadzi działalność instruktorską, działa społecznie. Stypendium przeznaczy na nagranie debiutanckiej płyty „Pianissima – Asia Czajkowska – Zoń i toruńscy pianiści”.

Piotr Florianowicz

Mgr sztuki, artysta grafik. Uczestnik studiów doktoranckich w zakresie sztuk pięknych na UMK. Pracuje w Galerii i O środku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Stypendium przeznaczy na realizacje projektu „Między” tj. stworzenie cyklu autorskich grafik cyfrowych (wielkoformatowych) oraz warsztatów dla dzieci z Torunia i Kamienia Pomorskiego.

Karolina Mełnicka

Absolwentka grafiki i kulturoznawstwa. Studiuje na studiach II st. w Akademii Sztuki w Szczecinie. Zajmuje się sztuką intermedialną. Stypendium przeznaczy na realizację film dokumentalnego pt. Pozaprzestrzeń na temat pracy toruńskich astronomów.

 Marek Wieczorek

Mgr ochrony dóbr kultury, specjalizacja konserwatorstwo. Pracuje w Międzynarodowym Centrum Zarządzania Informacją zajmując się dokumentacją i promocją dziedzictwa kulturowego. Otrzymane stypendium przeznaczy na organizację wystawy wirtualnej w ramach projektu pn. „Międzywojenny modernizm toruński”.

 

Stypendium na I półrocze 2015 r.:

Karina Bonowicz

Mgr filologii polskiej. Obecnie pracuje jako sekretarz literacki w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu. Przez lata dziennikarka, ma w swoim dorobku wydanie dwóch książek.

Bogna Morawska

Studentka grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Prezentowała swoje prace na wystawach zbiorowych w wielu miastach w Polsce oraz za granicą.

Szymon Stec

Absolwent dyrygentury symfoniczno-operowej I stopnia. Student dyrygentury na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Uczestnik kursów dyrygenckich. Ma w swym dorobku udział w festiwalach muzycznych w kraju i za granicą oraz w wielu koncertach.

Mikołaj Wyrzykowski

Uczeń I LO w Toruniu. Autor dwóch książek „Opowieści z sosnowego lasu” oraz „Kudłacze w podróży”.  Prowadzi autorski blog. Laureat nagród w konkursach literackich.

Michał Ziółkowski

Student Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK. Inżynier. Występuje w imieniu toruńskiego zespołu ABSURD –  grającego muzykę alternatywną.

Do 30 września 2014 r. do Wydziału Kultury komisji wpłynęło 35 wniosków o stypendium, w tym 27 o stypendium całoroczne na rok 2015 oraz 8 o stypendium półroczne na I półrocze 2015 roku. W budżecie na rok 2015 przewiduje się kwotę 150.000 zł. na fundusz stypendialny.