Sukces juniorów Angels Toruń

Walka była niezwykle zacięta. (fot. Patrioci Poznań)

Młode Anioły drugą drużyną turnieju eliminacyjnego mistrzostw Polski juniorów (14-17 lat) w futbolu amerykańskim w Bydgoszczy. Angels do zera zdominowali topligowe Kozły a do ostatnich minut walczyli z zeszłorocznymi półfinalistami Patriotami Poznań.

W rozegranym 1 maja na obiektach bydgoskiej Gwiazdy turnieju PLFAJ-8 (futbol ośmioosobowy) najlepsi byli Patrioci Poznań. Czwarta drużyna zeszłorocznego finału mistrzostw Polski we Wrocławiu wyrównanie walczyła z młodymi Aniołami z Torunia… piątą drużyną tegoż finału. Trzy kwarty pierwszomajowego spotkania ułożyły się na remis, o zwycięstwie „biało-czerwonych” ze stolicy Wielkopolski zadecydowała wygrana trzecia odsłona, w której młodzi Patrioci zdobyli o 12 „oczek” więcej. Przyłożenie dla poznaniaków zdobył Antoni Idziak, który przed rokiem występował w anielskim błękicie. Pomimo, że to poranne spotkanie odbywało się w rzęsistym deszczu Jakub Kubacki popisał się dwoma ponad 20-jardowymi akcjami podaniami na przyłożenie.

Angels Toruń- Patrioci Poznań 24:36 (6:6, 6:6, 0:12, 12:12)
I kwarta
0:6 przyłożenie Witold Gajewski po 3-jardowej akcji biegowej
6:6 przyłożenie Jakub Kubacki po 2-jardowej akcji biegowej
II kwarta
6:12 przyłożenie Witold Gajewski po 35-jardowej akcji biegowej
12:12 przyłożenie Michał Wiśniewki po 23-jardowej akcji po podaniu Jakuba Kubackiego
III kwarta
12:18 przyłożenie Antoni Idziak po 18-jardowej akcji biegowej
12:24 przyłożenie Antoni Idziak po 23-jardowej akcji biegowej
IV kwarta
18:24 przyłożenie Michał Wiśniewki po 30-jardowej akcji biegowej
18:30 przyłożenie Witold Gajewski po 17-jardowej akcji biegowej
24:30 przyłożenie Arkadiusz Went po 30-jardowej akcji po podaniu Jakuba Kubackiego
24:36 przyłożenie Antoni Idziak po 3-jardowej akcji biegowej

W pojedynku juniorów topligowych Kozłów z drugoligowymi Łucznikami to gospodarze od początku narzucili swój styl gry, za pomocą długiej akcji biegowej Bartosza Kuczkowskiego. Pomimo, że w tym spotkaniu już w mieście nad Brdą nie obserwowaliśmy już deszczu, kibice nie dostrzegli prawie żadnej akcji podaniowej. Zawodnicy z miasta słynącego z zamiłowania do „Pyrów” nawiązali walkę na początku spotkania za sprawą Wiktora Kuroczyckiego, ale przed przerwą, mający 16. urodziny tego dnia, Dawid Bracisiewicz dwukrotnie pozbawił złudzeń na zwycięstwo młode Koziołki. Po przerwie po jednym przyłożeniu dla poznaniaków i bydgoszczan, choć goście skutecznie podwyższyli za dwa nie starczyło to do zwycięstwa. W swym grodzie Łucznicy nie lepsi od Kozłów 10 punktami.

Kozły Poznań- Bydgoszcz Archers 14:24 (0:6, 6:12, 0:0, 8:6)
I kwarta
0:6 przyłożenie Bartosz Kuczkowki po 69-jardowej akcji biegowej
II kwarta
6:6 przyłożenie Wiktor Kuroczycki po 3-jardowej akcji biegowej
6:12 przyłożenie Dawid Bracisiewicz po 5-jardowej akcji biegowej
6:18 przyłożenie Dawid Bracisiewicz po 35-jardowej akcji biegowej
IV kwarta
6:24 przyłożenie Kacper Kabuła po 1-jardowej akcji biegowej
14:24 przyłożenie Sergiej Nadworniak po 15- jardowej akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Wiktor Kuroczycki)

Torunianie występują w rozgrywkach juniorskich od ich początku w Polsce w 2012. Wtedy to w gościnnych barwach Warsaw Eagles sześciu zawodników Aniołów sięgnęło po mistrzostwo Polski. Gdy po roku „błękitno-biali” wystawili swoją drużynę awansowali do finału, by przed rokiem zostać piątą drużyną w kraju. Kozły to debiutanci w rozgrywkach juniorskich. Było to do zauważenia gołym okiem, już w pierwszej akcji spotkania- po wykopie akcją powrotną przez całe boisko na przyłożenie popisał się Mikołaj Kamiński, dobra gra oraz punkty Michała Podobieńskiego i Jakuba Kubackiego (oraz podwyższenie Pawła Włodarczyka) pozwoliły już w drugiej kwarcie „Endżelsom” na sprawdzenie różnych ustawień oraz głębi składu. Kozły bez zwycięstwa w Bydgoszczy, a do 44 punktów „błękitne Anioły” doprowadził duet rozgrywających Podobieński- Kubacki.

Angels Toruń- Kozły Poznań 44:0 (16:0, 14:0, 8:0, 6:0)
I kwarta
8:0 przyłożenie Mikołaj Kamiński po 80-jardowej akcji powrotnej po wykopie (podwyższenie za dwa punkty Paweł Włodarczyk)
16:0 przyłożenie Michał Podobieński po 38-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Jakub Kubacki)
II kwarta
24:0 przyłożenie Jakub Kubacki po 25-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Michał Podobieński)
30:0 przyłożenie Jakub Kubacki po 23-jardowej akcji biegowej
III kwarta
38:0 przyłożenie Michał Podobieński po 58-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Michał Podobieński)
IV kwarta
44:0 przyłożenie Michał Podobieński po 1-jardowej akcji biegowej

W drugiej kwarcie wydawało się, że „Łucznicy” po przyłożeniu Dawida Bracisiewicza jeszcze powalczą z poznańskimi Pats. Jednak rozgrywający Witold Gajewski, najlepszy zawodnik tego turnieju, który mógł w tym spotkaniu dzięki poprawie warunków pogodowych korzystać ze swoich skrzydłowych: Kaelina Coyne’a oraz Artura Lisiaka. Cenne punkty dla zawodników z „miasta doznań” zdobyli także Krzysztof Klemenski oraz świetnie dysponowany tego dnia Antoni Idziak. Patrioci bez porażki wygrali turniej zorganizowany na obiektach Gwiazdy w malowniczych okolicach Kanału Bydgoskiego.

Patrioci Poznań- Bydgoszcz Archers 38:6 (8:0, 16:6, 6:0, 8:0)
I kwarta
8:0 przyłożenie Kaelin Coyne po 25-jardowej akcji po podaniu Witolda Gajewskiego (podwyższenie za dwa punkty Kaelin Coyne)
II kwarta
16:0 przyłożenie Kaelin Coyne po 35-jardowej akcji po podaniu Witolda Gajewskiego (podwyższenie za dwa punkty Artur Lisiak)
16:6 przyłożenie Dawid Bracisiewicz po 67-jardowej akcji biegowej
24:6 przyłożenie Antoni Idziak po 26-jardowej akcji po podaniu Witold Gajewkiego (podwyższenie za dwa punkty Kaelin Coyne)
III kwarta
30:6 przyłożenie Krzyszof Klemenski po 32-jardowej akcji biegowej
IV kwarta
38:6 przyłożenie Artur Lisiak po podaniu Witolda Gajewskiego (podwyższenie za dwa punkty Witold Gajewski)

MVP turnieju: Witold Gajewski (rozgrywający Patrioci Poznań)

– To był świetny dzień dla młodych Aniołów – powiedział Bill Moore, amerykański trener Angels Toruń. – Sporo naszych zawodników z poprzedniego stało się seniorami i byłem zatroskany o to jak pójdzie nam w tym roku. Zdobyliśmy sporo punktów, w obronie graliśmy twardo, zawodnicy drugiego planu sprzed roku stali się naszymi czołowymi zawodnikami. Była to wielka przyjemność prowadzić tą świetną młodzież. To będzie bardzo ciekawa grupa, czekają nas jeszcze derby z Bydgoszcz Archers i najprawdopodobniej finał grupy, będzie więc emocjonująco.

Kolejny mecz Aniołów w pierwszej lidze seniorów 9 maja w Toruniu z Crusaders Warszawa. Rewanżowy turniej juniorów 6 czerwca w grodzie Kopernika! W ramach dokończenia fazy grupowej torunianie zagrają przed własną publicznością derby z Bydgoszczą, a kibice obserwować będą mogli wewnątrz poznański pojedynek. Następnie w turnieju w Toruniu zostanie rozegrany mecz o trzecie miejsce w grupie, oraz finał grupy centralnej PLFAJ.

W pięciu grupach eliminacyjnych do finału awansują zwycięzcy oraz trzy najlepsze drużyny z bilansem z miejsc drugich. Najlepsze osiem drużyn zmierzy się w dwudniowym turnieju finałowym, który tym razem odbędzie się 20-21 czerwca na zmodernizowanym poznańskim Golęcinie.
Cały czas można dołączyć do toruńskiej drużyny, klub zapewnia bezpłatne treningi pod okiem amerykańskiego szkoleniowca oraz sprzęt, chętni proszeni są o kontakt: info@angelstorun.pl oraz tel. +48793948645.

Galeria zdjęć (fot. Patrioci Poznań)