Sukces toruńskich firm. Rzeczpospolita opublikowała „Listę 500”

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych otrzymały tytuł "Orła Rzeczpospolitej" (fot. Adam Zakrzewski)

„Lista 500” to coroczny ranking „Rzeczpospolitej”, który przedstawia listę najlepszych polskich firm. Wśród zwycięzców znajduje się 16 firm z województwa kujawsko-pomorskiego, z czego przedsiębiorstwa toruńskie zajęły ich aż siedem miejsc.

Liderem „Listy 500”, podobnie jak w poprzednich edycjach, został PKN Orlen, który osiągnął w 2013 r. prawie 114 mld zł przychodów ze sprzedaży. Wśród firm toruńskich najwyższą, 42. pozycję zajęła spółka farmaceutyczna Neuca SA Grupa Kapitałowa z przychodem prawie 5,8 mld zł. Na pozycji 131. uplasowały się Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (2,57 mld zł), na miejscu 144. Krajowa Spółka Cukrowa (2,37 mln zł), na miejscu 148. ThyssenKrupp Energostal (2,34 mld zł), na 367. Apator SA GK (679 mln zł), na 379. CPP Toruń-Pacific (641 mln zł), a na 384. Nova Trading SA (617 mln zł).

Jak co roku pod uwagę brano takie m.in. kryteria, jak: wartość firm, przychody ze sprzedaży, wielkość eksportu, wyniki finansowe, płynność, nakłady inwestycyjne, zatrudnienie, wynagrodzenia czy wielkość odprowadzanych podatków.

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych otrzymały też tytuł „Orła Rzeczpospolitej”. Honorowane są nim najlepsze firmy z trzech podstawowych gałęzi gospodarki: przemysłu, handlu i usług niefinasowych i usług finansowych. O wyborze decyduje Kapituła, w której zasiadają: Andrzej Sadowski, prof. Witold Orłowski i Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Analizowane sa takie czynniki, jak: rentowność kapitału, wzrost wydajności pracy mierzony zyskiem operacyjnym, wskaźnik zadłużenia i zdolność spłaty, dynamika przychodów i eksportu czy wielkość nakładów inwestycyjnych.

„Rzeczpospolita” wprowadziła w tym roku nową kategorię rankingową: „Filary Budżetu” – 30 firm, które najhojniej zasilają kasę państwa. I tu znaleźli się dwaj przedstawiciele Torunia: Krajowa Spółka Cukrowa SA, która w latach 2009-2013 odprowadziła do budżetu państwa 460 mln zł podatku dochodowego, i Grupa TZMO – 244 mln zł.

Co warto podkreślić, wszystkie toruńskie firmy utrzymały na liście swoją pozycję z roku 2012, a niektóre zanotowały wzrost nawet o kilkanaście oczek, jak np. CPP Toruń-Pacific, który z miejsca 401. awansował na 379., Nova Trading z 420. na 384. czy Apator, który w ub. roku był 389., a w tym 367.

W prestiżowym rankingu znalazły się też 2 firmy z Włocławka i po jednej z Bydgoszczy, Brzozy, Golubia-Dobrzynia, Inowrocławia, Kruszwicy, Pakości i Świecia.