Światowy sukces UMK

To już czwarty sukces toruńskiej uczelni w tym zestawieniu. (fot. archiwum)

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się w 4 proc. najlepszych szkół wyższych na świecie. W prestiżowym rankingu QS World University znalazło się także pięć innych polskich placówek.

To już czwarty sukces toruńskiej uczelni w tym zestawieniu. Pierwszy raz w rankingu UMK pojawiło się w 2013 roku. W czerwcu 2016 roku uniwersytet znalazł się w pierwszej setce QS University Rankings dla Europy i Azji Środkowej.

Aby móc szczycić się tytułem jednej z najlepszych szkół wyższych na świecie, placówka w rankingu musi uzyskać zadowalające wyniki w kilku kategoriach – opinii wykładowców, które stanowią 40 proc. oceny ogólnej, pracowników – 10 proc., a także w stosunku liczby studentów do liczby wykładowców. Ten punkt składa się na jedną piątą oceny głównej. Pozostałe 10 proc. to po równo odsetek wykładowców oraz studentów pochodzących z zagranicy.

W rankingu znalazło się sześć uczelni wyższych z Polski – Uniwersytet Warszawski, który uplasował się na 366. miejscu, Uniwersytet Jagielloński, znalazł się w grupie rankingowej 431-440, Politechnika Warszawska w grupie 601-650, a także UMK, Uniwersytet Łódzki oraz Uniwersytet Wrocławski – w grupie 701+.

Ranking przeprowadzany jest od 2004 roku przez organizację Quacquarelli Symonds zajmującą się problematyką nauczania na poziomie wyższym. Najważniejszym jego celem jest umożliwienie kandydatom na studia racjonalnego wyboru uczelni oraz popularyzacja idei studiowania poza krajem ojczystym.