Święto Policji w Toruniu [Zdjęcia]

Obchodom towarzyszyły także pokazy tresury psów służbowych (fot. nadesłane)

Oficjalne uroczystości związane ze Świętem Policji odbyły się wczoraj w Toruniu. Mszę Świętą z tej okazji celebrował Biskup Toruński Ekscelencja Andrzej Wojciech Suski. Obchodom towarzyszyła Orkiestra Wojskowa z Torunia i policyjne pokazy. Na uroczystościach obecny był Wiceminister Spraw Wewnętrznych – Grzegorz Karpiński.

– Tegoroczne obchody Święta Policji rozpoczęły się o godz. 11.30 przemarszem pocztu sztandarowego, kompanii honorowej i kolumny funkcjonariuszy ulicą Szeroką – relacjonuje podinsp. Wioletta Dąbrowska, rzecznik toruńskiej policji. – Obchody zorganizowane pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego rozpoczęła uroczysta Msza Święta odprawiona w Bazylice Katedralnej św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty.

Dalsza część oficjalnych uroczystości odbyła się przed Dworem Artus na Rynku Staromiejskim. Tam policjanci odebrali akty mianowania na wyższe stopnie z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Krzysztofa Zgłobickiego i Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu insp. Antoniego Stramka.

– Po uroczystym apelu, który miał miejsce na Rynku Staromiejskim w obecności zaproszonych gości, władz samorządowych i kościelnych oraz mieszkańców Torunia i turystów, uczestnicy obchodów Święta Policji zostali zaproszeni na poczęstunek do Dworu Artusa – dodaje podinsp. Dąbrowska.

Obchodom towarzyszyły także pokazy tresury psów służbowych. Swoje umiejętności prezentowały wczoraj psy patrolowe Demon i Edami ze swoimi przewodnikami st. asp.. Wojciechem Olszewskim i sierż. szt. Marcinem Kujawą oraz psy tropiące wykrywające materiały wybuchowe Heks i Egzor z opiekunem Krzysztofem Kotnisem.

– Pozorantem w pokazach tego dnia był st. sierż. Arkadiusz Lewandowski oraz ochotnicy, którzy przyszli je zobaczyć – dodaje rzeczniczka. – Można było zapoznać się ze sprzętem używanym na miejscu przestępstwa przez techników kryminalistyki i sposobach zabezpieczania śladów.

Na najmłodszych czekały książeczki o bezpiecznych wakacjach i podróżowaniu, balony i specjalnie na tą okazję przygotowane „policyjne lizaki”. Można było także wsiąść do radiowozu lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na policyjnym motocyklu.

Fot. policja