Święto Tańca w Teatrze Muzycznym w Toruniu

Jak słowa wyrazić tańcem? Jak uwalnia się energia? I czy można mówić o tańcu? - odpowiedzi na te pytania pojawią się podczas piątkowej nocy (fot. nadesłane)

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny zaprasza na Święto Tańca, które odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Toruniu. W piątek, 9 maja, będzie można podziwiać teatry taneczne działające na terenie województwa.

Święto rozpocznie się o godzinie 19. Podczas wydarzenia widzowie obejrzą występy artystyczne teatrów tańca z Torunia i Bydgoszczy. Podczas spektakli poznamy kilka historii opowiedzianych językiem pozawerbalnym.

Grupa tańca współczesnego, pod kierownictwem Marty Zawadzkiej, udowodni, że taniec to uniwersalny język komunikacji pozawerbalnej. Jaka jest jego natura? Jakie komunikaty niesie tańczące ciało? Między innymi te zagadnienia będą przewodnim motywem performansu, który przeprowadzi widzów przez świat tańca… i nie tylko.

„Szeptem” o tańcu opowie duet Joanny Miś-Fudali i Marty Pańki. Spektakl ten wygrał polskie eliminacje Międzynarodowego Festiwalu SoloDuo 2014 i został zaprezentowany podczas finału SoloDuo w Budapeszcie. Duet został też nagrodzony przez Ryszarda Kalinowskiego w konkursie choreograficznym „3…2…1…Taniec” edycja 2014 w Krakowie.

„Z głębi… W” widzów przeniesie Zespół Tańca Współczesnego BRAX II z Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, działający pod kierunkiem Beaty Rewolińskiej. To jeden z najbardziej utytułowanych i nagradzanych na wielu konkursach zespołów młodzieżowych naszego województwa. Jego najnowsza choreografia, autorstwa Marty Zawadzkiej, zdobyła Grand Prix na Ogólnopolskim konkursie Tańca „Taneczne Miraże” 2014 w Bydgoszczy.

Zaskakujące pytanie o istotę ruchu postawi Teatr Tańca AKRO. Spektakl „Jak robi koń?” pozwala, zarówno tancerzom i widzom, oddać się marzeniom o ekscytującej podróży w głąb siebie.

Teatr Tańca AKRO jest formacją artystyczną i jednocześnie laboratorium ruchu, działającą przy Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu od 1993 roku. Twórcą koncepcji artystycznej AKRO, metody pracy z zespołem oraz reżyserem i choreografem większości spektakli zespołu jest Joanna Miś-Fudali.

Grupa uczestniczy w festiwalach tańca współczesnego i teatrów tańca zarówno w kraju jak i za granicą. Bierze też udział w międzynarodowych projektach, m.in. w Holandii, na Litwie, w Bułgarii, Hiszpanii i Czechach, nawiązując współpracę z innymi zespołami związanymi z teatrem, muzyką i tańcem.

Wstęp na Święto Tańca jest bezpłatny.