Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego startuje 1 czerwca

Fot. archiwum

Defilady, astronomiczne obserwacje, a do tego występy gwiazd polskiej sceny muzycznej – tak przedstawia się tegoroczne święto województwa. Wielką zabawą połączy ono mieszkańców ośmiu miast regionu. Wydarzenie zainauguruje w piątek 1 czerwca w Toruniu niezwykły nocny pokaz balonów.

Największą atrakcją drugiego dnia zabawy będzie wieczorny koncert „Pod wspólnym niebem”. Zwracając uwagę na komfort mieszkańców i jakość nagłośnienia, scena ustawiona zostanie za toruńskim CSW. Na niej wystąpią m.in. Justyna Steczkowska, Stanisław Soyka czy Sławek Uniatowski. Gwiazdy zaśpiewają utwory, których motywem przewodnim będzie niebo.

W tym dniu, w parku na Bydgoskim Przedmieściu, z okazji Dnia Dziecka odbywać się będzie rodzinny festyn Michayland. 3 czerwca święto najmłodszych zaplanowano zaś nad Brdą. W ramach „Bajkowej Bydgoszczy” ulicami miasta przejdzie barwna parada, a na Wyspie Młyńskiej zorganizowany zostanie festyn. Wieczorem odbędzie się tam koncert „Wyspa kina”, w którego trakcie usłyszymy muzykę filmową z produkcji tworzonych w województwie kujawsko-pomorskim. Dla mieszkańców zagrają m.in. Sonia Bohosiewicz i Daria Zawiałow.

W środę 6 czerwca w toruńskim Dworze Artusa coś dla siebie znajdą miłośnicy muzyki klasycznej. Wieczorem odbędzie się tam koncert „Pory roku Vivaldiego z Mistrzem” z udziałem znanego skrzypka Jana Staniendy oraz zespołu Capella Bydgostiensis Orkiestry Kameralnej. Tego samego dnia w bydgoskim amfiteatrze przy Operze Nova dla melomanów przygotowane zostanie „Operowe rendez-vous”.

W czwartek, w Bazylice św. Wincentego à Paulo odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji regionu i jego mieszkańców. Tuż po niej odbędzie się koncert „Quo Vadis Domine”. Gospodarzem wydarzenia będzie kompozytor Piotr Rubik.

Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego to także wiele ciekawych atrakcji w regionie. 8 czerwca swoje największe przeboje w Chełmnie zaśpiewa Majka Jeżowska. Po koncercie na Potańcówkę Międzypokoleniową zaprosi zwycięzca „Tańca z Gwiazdami” – Jan Kliment. Zwieńczeniem wieczoru będzie występ Anity Lipnickiej.

Barwna Defilada Orkiestr Dętych Województwa Kujawsko-Pomorskiego zainauguruje 9 czerwca zabawę we Włocławku. Na Starym Rynku zorganizowany zostanie koncert Rebel Babel, w którym wystąpi raper L.U.C wraz z AbradAbem i Karoliną Czarnecką. Na miłośników tańca czekać zaś będzie Potańcówka Międzypokoleniowa. Wieczorem na scenie zaśpiewa Natalia Kukulska.

W Grudziądzu, w ramach Astrofestiwalu, przygotowane zostaną pokazy inspirowane wszechświatem. Tu także nie zabraknie koncertów. Na Błoniach Nadwiślańskich zagra autor hitu „A gdy jest już ciemno” – zespół Feel.

Swoje największe przeboje 10 czerwca wykona w Inowrocławiu Krystyna Prońko. Wcześniej zaś w tańcu już po raz trzeci rozgrzeją mieszkańców Jan i Lenka Klimentowie.

Świętu województwa towarzyszyć będzie szereg dodatkowych wydarzeń. Wśród nich m.in. turniej koszykówki. Rozpocznie się on 26 maja we Włocławku. 2 czerwca odbędzie się w Bydgoszczy, finały zaś zaplanowano na 9 i 10 czerwca w Toruniu.

We wtorek 5 czerwca w Dworze Artusa zorganizowany zostanie XV Koncert Kompozytorski „Pięciolinia dla Papieża”. W Bydgoszczy zaś mieszkańcy przyjrzeć się będą mogli powstającemu papieskiemu muralowi.

Tradycyjnie swoją sztukę przedstawi także Galeria Rusz. Mobilny mural „Piękno jest tu” zaprezentowany zostanie w kilku miastach województwa. Tam też będzie go można własnoręcznie ozdobić.

Wszelkie informacje o nadchodzących wydarzeniach zapewni aplikacja Chatbot. Znajdzie się w niej nie tylko szczegółowy program, ale także unikatowe materiały od gwiazd. Jak ją pobrać? Wystarczy wejść na profil województwa kujawsko-pomorskiego na Facebooku i rozpocząć konwersację.