Szansa na tańsze bilety MZK

Urząd miasta chce nakłonić mieszkańców do podróżowania komunikacją miejską (fot. Adam Zakrzewski)

Władze miasta postanowiły obniżyć ceny, a także wdrożyć kilka nowych rodzajów biletów komunikacji miejskiej. 25 września radni zadecydują na sesji, czy projekt zmian wejdzie w życie.

Ceny biletów MZK w Toruniu nie były zmieniane od stycznia 2013 r. Miasto wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i chce ich zachęcić do korzystania z ciągle rozwijającej się sieci tramwajowej.

Projekt uchwały mówi o obniżeniu cen biletów na wszystkie linie dzienne i nocne autobusowe i tramwajowe w granicach administracyjnych miasta ze 145,20 zł do 100 zł, a także wprowadzenie biletu ulgowego za 50 zł. Jeżeli uchwała wejdzie w życie, bilet na jedną linię tramwajową kosztowałby nie – jak dotąd – 71,60 zł, lecz tylko 70,00 zł i obowiązywałby nie na jednej, ale wszystkich liniach tramwajowych dziennych i nocnych. Odpowiednie obniżki dotyczą też cen biletów ulgowych. Za przejazd nocnym tramwajem płaciłoby się nie dwukrotność biletu jednorazowego, czyli 5,60 zł, lecz tyle samo co w dzień – 2,80 zł.

Uchwała mówi także o wprowadzeniu nowych rodzajów biletów, m.in. biletu rodzinnego jednodniowego, za cenę 14 zł. Umożliwiałby on przejazd na wszystkich liniach dziennych, jednej lub dwóm osobom dorosłym, wraz z nawet czwórką dzieci do lat 18. Istnieje też weekendowa wersja tego biletu.

Kolejna nowość to bilet weekendowy, kosztujący 20 zł. Obowiązywałby na wszystkie linie dzienne i nocne (autobusowe i tramwajowe) w granicach administracyjnych miasta dla maksymalnie dwóch osób dorosłych. Po obliczeniu okazuje się, że ten rodzaj biletu mógłby pozwolić na zaoszczędzenie 40% dotychczasowego kosztu przejazdu.

Ostatnią innowacją jest bilet 15-dniowy, na wszystkie linie dzienne w granicach administracyjnych miasta za cenę 50 zł. Kwota ta jest zbliżona do 50% dotychczasowej ceny biletów miesięcznych.

Zmiany mogą zajść także w kwestii karania gapowiczów. Projekt uchwały daje im tydzień na uiszczenie kary za przejazd bez biletu, obecnie są to dwa dni.