Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Szminki, grzebienie, lusterka. Toruńskie „Jaskółki” piękne w szatni, ale twarde na lodowisku
Aleksandra Radzikowska 11 listopada, 2014, 19:15 Fotogalerie Sport i rekreacja
jaskół 5
"Jaskółki" w tym sezonie walczą o awans do grupy A PLHK (fot. Adam Zakrzewski)

W tym sezonie toruńskie hokeistki dostały szansę na powrót do sportowego życia. Niewiele osób wie, że z powodzeniem startują w grupie B Polskiej Ligi Hokeja Kobiet. W szatni tworzą prawdziwym team, na tafli prezentują się coraz lepiej. Są zwycięstwa i powołania do kadry narodowej. Po wielu trudnych latach, w końcu pojawiła się miedzy nimi chemia. Widać to nie tylko w szatni, podczas treningów i ligowych meczów. Miarą tych słów jest to, jak zachowują się poza halą. Są drużyną.

Nie muszą i nie chcą tuszować swojej kobiecości – przecież również na „lodzie” można pokazać elegancję i klasę. Nie ma to nic wspólnego ze strojem, chociaż w ich szatni bez problemu można znaleźć kosmetyki, czerwone szminki, zwisające z półek suszarki do włosów i różowe elementy ubioru. Znajdzie się również ręcznik w kolorach blaugrany, tradycyjnych barwach FC Barcelona. To jednak tylko dodatki.

– Wygrywamy mecze, więc atmosfera jest dobra, nie ma wzajemnych pretensji – mówi kapitan zespołu, Daria Czachowska. – Trzymamy się razem. Najstarsza z nas ma 26 lat, najmłodsza 12. Dla takich zawodniczek jesteśmy jak siostry, chcemy by czuły się częścią drużyny, ale na lodzie walczymy ramię w ramię. Dziewczyny dają radę. Widać pasję, miłość do hokeja i zaangażowanie. Liczymy na awans do grupy A PLHK w fazie play-off. Chcemy udowodnić sobie, że stać nas na to i odwdzięczyć się za zaufanie, jakim obdarzyli nas włodarze klubu.

Zwycięstwa, takie jak 8:1 z MMKS Podhale Nowy Targ, tylko wzmacniają drużynę. Z opresji toruńskie „Jaskółki” potrafią wyjść nawet bez nominalnej bramkarki i w dodatku wygrać mecz w „karnych”.

– W lidze można występować dopiero po ukończeniu 13. roku życia, ale wszystkie dziewczyny trenują razem – mówi trener, Daniel Lipiński. – Chcę, żeby złapały bakcyla, poczuły ducha drużyny i stały się jej częścią. „Jaskółki” same zrozumiały, że w tym roku mają chyba ostatnią szansę na stworzenie czegoś więcej i udaje się to robić. Widać różnicę nie tylko w atmosferze, ale poprawiły się także pod kątem strzałów i jazdy na łyżwach. Od władz klubu dostałem wolną rękę, by prowadzić je według swojego planu i jestem za to wdzięczny. Ciężko jest to jednak robić bez odpowiednich środków finansowych. Nie mówię o pensji, ale o pomocy sponsorów.

Atmosfera w szatni jest dobra, ale dziewczyny w szerszym gronie spotykają się także poza nią. W kategorii poważnego faux pas należy traktować zagadywanie ich o motywację i strach. Mężczyzn się o to nie pyta, więc dlaczego one musiałyby odpowiadać na takie pytania? Hokej, jak mówią, jest „zadziorny”, ale miejsca na słabości nie ma w żadnej dyscyplinie. Każda z nich wie, po co jest na lodowisku. Od pierwszej chwili. Pasja, zaangażowanie i siła nie są atrybutami przywiązanymi do płci. Kij, krążek i łyżwy mają dla nich takie samo znaczenie, jak dla mężczyzn.

– Mitem jest, że hokeistka musi być „babochłopem” – dodaje Daria Czachowska. – Nie tracimy na lodzie swojej kobiecości. Oczywiście, gramy w obszernych strojach, ale to przecież nie ma nic do rzeczy. Taki sport i tyle. Teraz już nawet nie czujemy tych kilogramów obciążeń, które musimy ze sobą „wozić”. Jeśli mamy mało czasu, to w pięć minut potrafimy przygotować się do meczu, ale przecież to norma. Znam dziewczyny, które bez problemu potrafią ograć chłopaków. Nie oznacza to, że oni są dziewczęcy.

Toruńskie „Jaskółki” mają w tym sezonie realną szansę na awans do ligowej grupy A i mierzenie się z najlepszymi żeńskimi zespołami w kraju. Już początek sezonu pokazał, że stać je na wysokie loty.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także