Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Szokujące wyniki badań sanepidu w toruńskich restauracjach
Michał Ciechowski 24 marca, 2014, 12:51 Aktualności
1356758_59806601
Sanepid opublikował podsumowanie kontroli w 2013 r. w toruńskich lokalach (fot. sxc.hu)

Brud, brak higieny i przeterminowane produkty – tak w skrócie wyglądają wyniki kontroli, którą przeprowadzili toruńscy inspektorzy. Skontrolowali ponad 600 miejsc i wystawili 75 mandatów. Inne grzeszki naszej małej gastronomii i toruńskich sklepów to m.in. przechowywanie żywności w złych warunkach albo brak odpowiednich dokumentów.

– Mandaty nakładamy w przypadku poważnych uchybień – w rozmowie z onet.pl podkreśla Joanna Biowska, rzecznik prasowa sanepidu. – Ale gdy widzimy rażące nieprawidłowości, całkowity brak higieny, biegające po pomieszczeniu szkodniki, to nakazujemy unieruchomić lokal. W 2013 wydaliśmy taką decyzję trzy razy, wszystkie lokale zostały ponownie otwarte po tym, jak ich właściciele doprowadzili je do porządku.

W 2013 r. wpłynęło ponad 20 skarg od mieszkańców miasta na złą jakość potraw oraz brak higieny produkcji i wydawania dań.
Duże nieprawidłowości odkryto poczas badań produktów, takich jak borowiki, w których było za dużo rtęci, popcornu (za dużo toksyn), woda niegazowana, która zawierała bakterie coli, lody śmietankowe i wędzony ser (oba z salmonellą), gruszki w syropie (zawierały za dużo cyny), kasza gryczana wymieszana z opiłkami czy wódka, w której dało się znaleźć kawałki szkła. Wszystkie te produkty, które były jeszcze w sklepach, zostały wycofane ze sprzedaży.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także