Szósta rocznica śmierci gen. prof. Elżbiety Zawackiej

Pogrzeb gen. prof. Elżbiety Zawackiej odbył się na cmentarzu przy ul. Gałczyńskiego w Toruniu (fot. Adam Zakrzewski)

Sześć lat temu – 10 stycznia 2009 r. zmarła gen. prof. Elżbieta Zawacka. W sobotę, w rocznicę śmierci Honorowej Obywatelki Torunia, zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w jej intencji.

Msza rozpocznie się o godzinie 9.00 w Kościele Garnizonowym św. Katarzyny. Po nabożeństwie nastąpi uroczyste złożenie kwiatów na cmentarzu Św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego.

Gen. prof. Elżbieta Zawacka, Honorowa Obywatelka Torunia, była niezwykle odważną Polką i wielką patriotką. Od lat młodzieńczych uczestniczyła w kursach przysposobienia wojskowego, w czasie wojny była m.in. kurierką Armii Krajowej, pełniła najtrudniejsze misje zagraniczne, w tym słynną, niezwykle niebezpieczną misję z okupowanej Warszawy do Rządu RP w Londynie. Jedyna kobieta wśród Cichociemnych, za swoje bohaterskie czyny była dwukrotnie odznaczona Orderem Wojennym Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych z Mieczami. Po drugiej wojnie światowej była represjonowana i więziona.

Do końca życia niezwykle aktywna i społecznie zaangażowana – była twórczynią noszącej dziś Jej imię toruńskiej fundacji, gromadzącej relacje żołnierzy, dokumenty, pamiątki i inne archiwalia związane z Armią Krajową i Wojskową Służbą Polek. Po 1989 r. została uhonorowana Orderem Orła Białego i Honorowym Obywatelstwem Miasta Torunia, a w 2006 r. nominowana przez Prezydenta RP na stopień generała brygady.

Zmarła 10 stycznia 2009 r. w Toruniu, na kilka dni przed setnymi urodzinami. Została pochowana z honorami wojskowymi na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego. Jej imię noszą: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu (2009), Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Zegrzu (2009), Gimnazjum nr 2 w Toruniu oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 i Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Toruniu (2010), nowy most drogowy w Toruniu (2013) oraz Region Wsparcia Teleinformatycznego w Bydgoszczy (2013). We wrześniu 2014 r. przy ul. Podmurnej w Toruniu, przed Fundacją Generał Elżbiety Zawackiej, stanął Jej pomnik autorstwa toruńskiego rzeźbiarza Tadeusza Porębskiego.