Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Ta emerytka oszukała oszustów. Próbowali wyłudzić pieniądze „na policjanta”
Michał Ciechowski 5 marca, 2015, 9:26 Aktualności
oszustwo tel 3
Kobieta wyrzuciła zawiniątko z pociętymi gazetami przez okno. Fałszywy policjant wpadł podczas podjęcia pakunku (fot. Adam Zakrzewski)

Do domu wróciła po południu. W ostatni wtorek lutego chciała załatwić wszystkie najpilniejsze sprawy. W jej mieszkaniu na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu wciąż dzwonił telefon, a już było ponad 40 nieodebranych połączeń. Podniosła słuchawkę. Mężczyzna przedstawił się jako policjant. Poinformował, że jej syn miał wypadek. Aby nie odpowiadał jako sprawca zdarzenia, kobieta musi zapłacić policji 35 tysięcy złotych. Zgodziła się, choć… nie ma syna.

– Gdy usłyszałam o pieniądzach, od razu pomyślałam, że to oszust – opowiada 75-letnia pani Zofia. – Specjalnie zasugerowałam fikcyjnego syna – Krzysztofa. Ten podający się za funkcjonariusza potwierdził dane i poinformował mnie, że moje dziecko spowodowało wypadek, w wyniku którego trzy osoby trafiły do szpitala.

Oszust oświadczył, że kobieta musi wpłacić odpowiednią sumę pieniędzy, aby Krzysztof mógł wrócić do domu. Rozmówca zaproponował, że przekaże słuchawkę jej synowi.

– Pytałam, co się stało – relacjonuje kobieta. – Opowiedział mi o wypadku i o tym, że boli go gardło, dlatego zmienił mu się głos. Potwierdził, że dogadał się z policją i, że mam go ratować.

Policjant zasugerował kwotę 35 tysięcy złotych. Kobieta poinformowała, że nie ma takich pieniędzy. Utrzymując rozmowę przeszła do mieszkania naprzeciwko.

– Dobrze, że sąsiad był w korytarzu – kontynuuje pani Zofia. – Szepnęłam mu do ucha dwa słowa: oszust i policja. Od razu się zorientował i wraz z żoną powiadomili policję.

Podczas dialogu z porywaczem kobieta podała swoje fałszywe imię i nazwisko, które, ku jej zaskoczeniu, potwierdził „syn”. Była pewna – ktoś chce wyłudzić od niej pieniądze. W mieszkaniu nagle zadzwonił drugi telefon. Fałszywy funkcjonariusz wystraszył się, że kobieta nie jest sama.

– Zapewniłam, że to moja komórka – tłumaczy 75-latka. – Usłyszałam, że mam podać numer. Chwilę później oszust zadzwonił z drugiego – zastrzeżonego numeru. W ten sposób chciał, abym obywa telefony miała zajęte. Prosił, abym wykonywała jego polecenia.

Kobieta miała przeliczyć wszystkie pieniądze, które znajdują się w mieszkaniu. Pani Zofia, nie tracąc zimnej krwi, zaczęła szeleścić papierem, otwierać szafki, tak, by uwiarygodnić swoje czyny.

Oszust poinformował kobietę, że zanim zrzuci z okna pieniądze, powinna je w coś owinąć. Za chwilę zgłosi się po nie wysłany „policjant”.

– Bardzo się zdenerwowałam, bo prawdziwej policji jeszcze nie było – dodaje torunianka. – Nagle słyszymy lekkie pukanie do drzwi. Pomyśleliśmy, że to oszust. Dopiero za trzecim cichym uderzeniu postanowiliśmy otworzyć.

Do mieszkania wszedł funkcjonariusz toruńskiej policji, który dzięki telefonowi od sąsiadki, przyszedł przygotować zasadzkę. Pocięte gazety zapakował w reklamówkę, którą kobieta wyrzuciła przez okno.

– Widziałam z góry, że przy samochodach, na parkingu chodzi mężczyzna – komentuje pani Zofia. – Dobiegł do pakunku, a z naprzeciwka, z klatki schodowej, wybiegło trzech mężczyzn. Ciszę przerwał krzyk „policja!”.
Zatrzymanemu 29-letniemu mieszkańcowi Szczecina towarzyszyła kobieta. Ta jednak, według funkcjonariuszy , nie miała związku z wyłudzeniem. Mężczyźnie, za to i dwa podobne przestępstwa w Gdańsku i Bydgoszczy, grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Nie wiadomo jednak, kim jest osoba, która przez telefon podała się za syna pani Zofii.

Rozmowa 75-latki z fałszywym policjantem trwała niecałą godzinę. Oszuści mogli wcześniej obserwować kobietę. Jak sama stwierdziła, w poniedziałek wypłacała pieniądze z bankomatu. Obok, na ławce siedział mężczyzna, choć pogoda nie była sprzyjająca. Gdy pobrała gotówkę szedł za nią aż do tramwaju. Tam zniknął jej z oczu.

Jeżeli mężczyzna ten nie był przypadkowym przechodniem, tylko oszustem, pozostaje pytanie: jak wszedł w posiadanie telefonu do pani Zofii?


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także