Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Ta młodzież to naukowa nadzieja naszego regionu!
Marcin Tokarz 6 marca, 2015, 23:23 Aktualności
zdjęcia konkurs E (9)
Toruński etap ogólnokrajowego konkursu Festiwalu Nauki E(x)plory wyłonił zespół reprezentujący nasze miasto. Klaudia Laks, Julia Giełdon oraz Rafał Zbonikowski to specjaliści od odsiarczania wina.

Bez reszty oddani zgłębianiu wiedzy, nie tylko pragną, ale i mogą zmieniać świat. Mimo młodego wieku, szokują powagą podejmowanych przez siebie autorskich badań naukowych.

Za nami ostatni wrocławski etap ogólnokrajowego Festiwalu Nauki E(x)plory. To prestiżowe wydarzenie miało na celu wyłonić nastoletnich geniuszy z całego kraju. Wcześniej, 13 lutego zawitało do Toruńskiego Parku Technologicznego, gdzie 25 naukowców przedstawiło swoje pomysły badawcze. Rozpoznać ich sylwetki mógłby robot chłopaka z Tczewa. O trądzik niektórych zebranych zadbałaby para dziewcząt z Gdyni, które odkryły zastosowanie kurkumy i oleju tamanu w jego leczeniu. Do domów odwiozłaby wszystkich badaczka z wybrzeża za pomocą maszyny napędzanej falami dźwiękowymi. Uczyniliby to, gdyby zdołali opatentować i wyprodukować swoje wynalazki. Ostatecznie o to toczy się rywalizacja.

W holu Toruńskiego Parku Technologicznego stał stół z rekwizytami młodego naukowca w białym fartuchu. Zaprosił do pokazu dwie kilkuletnie dziewczynki, bliźniaczki ubrane tak samo.

– Niech jedna z was stanie na tej plastikowej tacce i dotknie tego urządzenia, na mój znak odwróci się do siostry i zetknie z nią palcem wskazującym – poinstruował prezentujący.

Po chwili Julii, biorącej udział w eksperymencie, włosy zaczęły stawać dęba. W tym momencie usłyszała sygnał i dotknęła Agaty, tworząc z nią właściwie lustrzane odbicie. Rozległ się śmiech, a druga z sióstr błyskawicznie odskoczyła z krzykiem.

– Pojaziłaś mie pjądem!

Na górze działy się rzeczy o wiele bardziej poważne. 25 śmiałków w wieku 14-20 lat prezentowało swoje pomysły badawcze, w przeważającej części zupełnie unikalne. Wśród nich trzy zrodziły się w głowach uczniów toruńskich placówek. Natalia Chostenko z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 4 przygotowała projekt na temat autologicznego IPSC i możliwości ich zastosowania w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuc. Filip Lamański z Liceum Akademickiego zaprezentował zebranym swoją pracę na temat wpływu polityki państwa i jej oddziaływania na sytuację mikroprzedsiębiorstw w powiecie inowrocławskim.

Z kolei Klaudia Laks, Julia Giełdon oraz Rafał Zbonikowski – troje finalistów reprezentujących Zespół Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odpowiedzialnych za wspólny pomysł, opowiedziało jurorom o rewolucyjnym utlenianiu jonów siarczanowych(IV) w winie przy pomocy złota.

– Robimy filtr do wina w oparciu o nanozłoto, który utlenia szkodliwe dla naszego organizmy siarczany zawarte w winach – tłumaczy 18-letnia Julia Giełdon. – Są dodawane na etapie produkcji, bez względu na markę trunku. Dlatego nasz pomysł miałby być wykorzystywany już po procesie fermentacji. Montowałoby się go na przykład w szyjce butelki i przy nalewaniu spełniałby swoją rolę.

Trójka twórczych nastolatków wywalczyła sobie akredytację na finał Konkursu podczas Gdynia E(x)plory Week, który odbędzie się w dniach 25-28 marca. Tam będą ubiegać się o stypendia naukowe oraz możliwość reprezentowania Polski na prestiżowych konkursach naukowych dla młodzieży w USA, Holandii, Belgii i Rumunii. Od podobnego rozwoju zdarzeń zaczęło się u Bartosza Ambrożkiewicza, laureata zeszłorocznej edycji Festiwalu Nauki E(x)plory. Dziś jest o krok od podpisania umowy z „aniołami biznesu”, dzięki którym uda się sfinansować produkcję jego autorskiego wynalazku, jakim są Smart Mirrors – lusterka samodopasowujące się do pozycji motocyklisty podczas jazdy.

– Po zdobyciu złotego medalu na targach Brussels Innova w Brukseli, złotej statuetki Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla najlepszego rozwiązania, dążyliśmy do zmonetyzowania mojego pomysłu – tłumaczy 19-letni Bartosz Ambrożkiewicz z Poznania. – Obecnie po licznych negocjacjach związujemy inwestycję z „prywatnymi aniołami” – dwoma z Polski, jednym z USA. Rozpoczynamy produkcję finalnego produktu pod beta-testy i kick-starter, a następnie mam nadzieję dojdzie już do masowej produkcji lusterek Smart-Mirrors i późniejszej ich sprzedaży głównie na rynek japoński.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także