Tak Bella Skyway Festival rozświetliło Toruń

W parku przy Placu Rapackiego instalację stworzono w oparciu o drzewa

Monumentalne projekcje audiowizualne, mappingi 3D i pięć dni świetlnej sztuki – tak w skrócie wygląda 5. edycja Bella Skyway Festival. Organizatorzy postawili tym razem na pokazy nawiązujące do kosmosu.

Iluminacje pojawiły się na fasadach m. in. kościoła św. Ducha, Urzędu Marszałkowskiego czy Collegium Maximum. Szczególną instalacją jest „Katedra”, której budowę w Ruinach Podominikańskich zaczęto na ponad tydzień przed rozpoczęciem festiwalu.

– Konstrukcja stoi tam, gdzie kiedyś był ołtarz kościoła św. Mikołaja – mówi Raoul Kurvitz, autor. – To kościół dla wszystkich religii. Również dla ateistów.

Festiwal potrwa do soboty. Wszystkie atrakcje festiwalowe są za darmo. Jedynie za wstęp na „Świetlne maski Bwindi” na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego trzeba zapłacić 5 złotych (dzieci do 12 lat za darmo).

– Opłata pomoże upłynnić ruch w tym miejscu, aby każdy mógł podziwiać instalację – tłumaczy Krystian Kubjaczyk, dyrektor TAK-u. – Wszyscy będą mieli dostęp do dziedzińca i unikniemy tłoku.

Projekcje zaczynają się od 19.45 i trwają do północy. Pod koniec każdego dnia będą kursowały także dodatkowe dzienne autobusy MZK. Pełny rozkład znajduje się na stronie festiwalu.