Tak wkrótce wyglądać będzie toruńskie Hospicjum „Światło”

Nowoczesny obiekt hospicjum będzie gotowy do końca 2018 r. (fot. wizualizacja)

Toruńskie Hospicjum Światło będzie miało nową siedzibę. Z końcem listopada ogłoszono przetarg na projekt i budowę nowego obiektu dla toruńskiego Zespołu Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II Hospicjum Światło”. Pracownicy czekali na taką decyzję od lat. 

Działalność hospicjum obejmuje swym zasięgiem całe województwo kujawsko-pomorskie. Placówka udziela świadczeń głównie w zakresie opieki paliatywno-hospicyjnej. Działa na rzecz zachowania, utrzymania i podniesienia jakości życia pacjentów. 

Dla nikogo z pracowników hospicjum nie ulega wątpliwości, że budowa nowego budynku jest nieodzowna. 

– Hospicjum, odkąd istnieje, zawsze zajmowało budynki dziedziczone po innych instytucjach – mówi Jacek Kubiczak, dyrektor hospicjum. – Zawsze to my musieliśmy się dostosować. Początkowo hospicjum mieściło się przy ul. Rejtana w budynku po starym przedszkolu. Później przenieśliśmy się na miejsce obecne. Nigdy jednak nie mieliśmy do dyspozycji obiektu wybudowanego od podstaw wyłącznie dla naszych potrzeb. 

Nowy gmach będzie się mieścił w parku Biały Dwór na Bielanach. Zajmował będzie ok. 1,6 tys. m2 powierzchni użytkowej. Dwie kondygnacje będą liczyły łącznie ok. 9 m wysokości. 

Dla pacjentów zostaną przygotowane pokoje jedno- i dwuosobowe, w których będą do dyspozycji 24 łóżka (14 na parterze i 10 na pierwszym piętrze). 

– Będzie to wprawdzie liczba większa tylko o dwa łóżka niż do tej pory, ale za to jakość pomieszczeń podniesie się znacząco – dodaje Jacek Kubiczak. – Pragniemy zadbać o standard usług świadczonych naszym pacjentom, żeby warunki mieli jak najlepsze i jak najgodniejsze. Wprawdzie zwykle osoby nie przebywają u nas długo, ale chcemy, by te ostatnie chwile spędzały w komfortowych warunkach, aby spotkało je godne traktowanie w najlepszym możliwym otoczeniu. Jednocześnie planujemy wymienić sprzęt na nowszy. Niektóre łóżka czy nawet sprzęt specjalistyczny od dawna nadają się już tylko do wymiany. 

Prócz tego w nowym budynku znajdzie się także poradnia, apteka, izba przyjęć, kaplica, wypożyczalnia sprzętu medycznego oraz część socjalno-techniczna. Zaplanowano również oranżerię. 

– Obecnie mieścimy się w trzech budynkach – wyjaśnia dyrektor Kubiczak. – Przeniesiemy się do jednego, co z pewnością ułatwi nam pracę. Jedynie administracja pozostanie w starej Prezydentówce. Co będzie z pozostałymi po hospicjum budynkami, na razie nie wiadomo. 

Niewątpliwie inwestycja jest konieczna, wymaga jednak poważnych nakładów. 

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne wraz z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych ogłosiły przetarg na projekt i budowę. Spółka będzie się ubiegała o dofinansowanie zewnętrzne. Z Regionalnego Programu Operacyjnego będzie się starała pozyskać ponad 7 mln zł. Nawet jeśli funduszy zdobyć się nie uda, prace nad wdrożeniem inwestycji będą trwały nadal, finansowane z własnych środków Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych. 

– Obecnie czekamy na dotację i liczymy na to, że wszystko zakończy się pomyślnie – podsumowuje dyrektor Kubiczak. – Miejmy nadzieję, że za rok o tej porze będziemy dysponować już nowym obiektem. 

W przypadku zakończenia inwestycji sukcesem kolejną w planach będzie rewitalizacja parku Biały Dwór.