Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Takich miejsc, jak „Dorotkowo”, na mapie Polski można znaleźć jedynie kilka
Aleksandra Radzikowska 8 grudnia, 2013, 1:30 Aktualności Na własnym podwórku
dorotkowo 5
Katarzyna Minczykowska-Targowska “Dorotkowo” założyła w trosce o przyszłość córki. Dziś Dorotka ma tam dziesiątki Przyjaciół (fot. Adam Zakrzewski)

Podczas przeprowadzanych regularnie badań kontrolnych, lekarze nie wykryli u Dorotki nie tylko ośmiu wrodzonych wad serca. O tym, że córka jest chora, Katarzyna Minczykowska-Targowska nie dowiedziała się nawet tuż po jej urodzeniu. Na pytanie o niepokojąco znajomy wyraz twarzy usłyszała odpowiedź, że taki już jej urok. To prawda. I choć nie jest to historia jak z bajki, piękną Dorotkę śmiało można nazywać księżniczką.

Migdałowy kształt oczu, ten sam uśmiech i twarze, których wyrazu nie można nie odgadnąć. Jedni wytykają ich palcami, inni traktują jak powietrze. Zespół Downa wciąż stanowi tabu, którego przełamanie jest dla społeczeństwa kłopotliwe. Są jednak i takie miejsca, gdzie ono nie istnieje.

Dorotka i Przyjaciele

Gdy dwa tygodnie po narodzeniu córki Michał Targowski zgłaszał w jednej z toruńskich przychodni konieczność wizyty patronażowej u nowo narodzonego dziecka i jego matki, usłyszał: „Jaki sens ma ta rehabilitacja? I tak debil z niej wyrośnie”. Choć takie sytuacje nie są standardem, w „Dorotkowie” można usłyszeć o nich często. To tam spotykają się rodziny z dziećmi, którym los podarował o jeden chromosom za dużo. Oni ten sens odnaleźli.

– Długo zastanawiałam się nad tym czy zakładać „Dorotkowo” – mówi Katarzyna Minczykowska-Targowska, mama Dorotki i prezes fundacji. – Wiedziałam jednak, że w naszym kraju nie ma specjalistycznych ofert dla dzieci z zespołem Downa, zwłaszcza tych najmłodszych. Lęk przed tym, co będzie się działo z córką w przyszłości, pomógł mi w podjęciu tej trudnej decyzji.

Ważne było również to, by „Dorotkowo” uczynić miejscem spotkań. Choć notarialny akt założycielski spisano w 2008 r., to inicjatywa zaczęła się rozwijać już cztery lata wcześniej. Dziś fundacja organizuje i dotuje leczenie i rehabilitację dzieci, pozyskuje środki na inicjowanie i prowadzenie działalności szkoleniowej oraz wypełnianie innych zadań statutowych. Od początków działalności fundację wspiera Gmina Miasta Toruń, a od tego roku również Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nie brakuje też ludzi dobrego serca, który włączają się w pomoc na zasadzie wolontariatu.

– Pewnego dnia pojawili się z naszym życiu Witold Orcholski i Ania Arseniuk – mówi Katarzyna Minczykowska-Targowska. – Zorganizowali inicjatywę „Zabiegamy o Dorotkowo” – bieg granią Tatr. Sam Marek Niedźwiecki, gdy usłyszał o tym pomyśle, zaprosił ich na antenę radiowej Trójki, by mogli opowiedzieć o swoich planach.

To się nie opłaca

Dzięki nagłośnieniu inicjatywy, do fundacji zaczęły zgłaszać się nowe rodziny, które z chorobą dzieci nie potrafiły poradzić sobie same. Bez specjalistycznych porad od personelu medycznego nie mogły odnaleźć odpowiedniego wzorca postępowania.

– Na swojej drodze spotkałam mnóstwo wspaniałych lekarzy, pracowników szpitali i placówek rehabilitacyjnych – dodaje mama Dorotki – Już pierwszego tygodnia po narodzeniu Dorotki zostaliśmy z mężem poinformowani o tym, jak powinniśmy postępować.

Nie wszyscy bywalcy „Dorotkowa” mieli niestety to szczęście.

– Jednej z rodzin, które odwiedzają naszą fundację, lekarka powiedziała kiedyś: „Ma pani nieuleczalnie chore dziecko, niech odda je pani do jakiegoś zakładu, a mężowi powie, że umarło” – dodaje Katarzyna Minczykowska-Targowska. – Znam też rodziców, którzy podobnie jak my, dowiedzieli się o chorobie dziecka już po jego urodzeniu. Lekarka skwitowała to krótko: „Urodziła pani downa. To pani wina, że w tym wieku zdecydowała się na dziecko”.

Zespół Downa nie jest powodem do wstydu. Dorotka i jej Przyjaciele są ciekawymi życia dziećmi, które potrzebują może trochę więcej
uwagi i miłości, ale za to oddają je również w nadmiarze.

– Najbardziej lubię spędzać czas z kolegami, oglądać filmy i grać na komputerze – mówi z uśmiechem Dorotka Targowska. – W „Dorotkowie” najczęściej bawię się z Klaudią i Michaliną, a czasem zostajemy nawet z Michasią u siebie na noc.

Nie trudno też zauważyć, że szczególną sympatią mała księżniczka darzy Mikołaja z 2a.

– Dziś kolega poszedł już nieco w odstawkę – śmieje się mama Dorotki. – Ale kto wie? Córka lubi nawiązywać znajomości. Jest też bardzo samodzielna. Mówi o swoich potrzebach i potrafi radzić sobie w rozwiązywaniu wielu codziennych problemów. Nie wiem czy zdaje sobie sprawę ze swej wyjątkowości, ale my kochamy ją najbardziej właśnie taką. Inność zawsze będzie zauważana, ale coraz częściej jest ona dostrzegana życzliwie, nie z pogardą.

Przecież nie ma się czemu dziwić. To tylko o jeden chromosom za dużo.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także