Teatr Muzyczny wystawi premierowy spektakl „Machiavelli”

Pierwszy spektakl odbędzie się w poniedziałek (fot. nadesłane)

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, już w poniedziałek 5 stycznia, wystawi spektakl „Machiavelli” w reż. Bartłomieja Wyszomirskiego. Przedstawienie, to najnowsza premiera – muzyczna opowieść o jednym z najwybitniejszych umysłów politycznych przełomu XV i XVI wieku Niccolo Machiavellim, autorze słynnego „Księcia”, do dziś przywoływanego traktatu o skutecznym sprawowaniu władzy.

Musical powstał w 1975 roku na zamówienie Teatru Muzycznego w Gdyni. Muzykę skomponował Jerzy Wasowski, a libretto (oparte na „Mandragorze” Machiavellego) napisali Ryszard Marek Groński i Antoni Marianowicz. Na potrzeby toruńskiej produkcji Tomasz Lewandowski przygotował nowe aranżacje muzyczne.

Libretto dość swobodnie traktuje zarówno „Mandragorę”, arcydzieło włoskiej komedii renesansowej, jak i postać jej autora, który we własnych wyborach etycznych kierował się zupełnie innym kanonem niż ten który nazywamy dziś makiawelizmem. Teatralny Machiavelli, pod pretekstem pomocy swojemu uczniowi Kallimachowi, wykorzystuje daną mu od losu szansę i postanawia zemścić się na wrogu Calfuccim, przez którego został skazany na wygnanie.

Bartłomiej Wyszomirski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Karierę reżysera rozpoczął w Teatrze Polskim w Szczecinie spektaklami „Czarowna noc” Sławomira Mrożka i „Świeczka zgasła” Aleksandra Fredry.

Współpracował m.in. z teatrami w Krakowie, Opolu, Kielcach, Zakopanem, Elblągu i Łodzi. Jest laureatem III Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dzieł Dramatycznych Szekspira za spektakl „Makbet” w Teatrze Witkiewicza w Zakopanem oraz śląskiej Złotej Maski  za „Szewców” Witkacego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

„Machiavelli” to jego pierwsza realizacja w Toruniu. Na scenie zobaczymy aktorów znanych już widzom Teatru Muzycznego: Agnieszkę Płoszajską, Kornelię Raniszewską, Radosława Smużnego i Witolda Szulca, a także artystów, którzy jeszcze w KPITM nie występowali – Dariusza Bereskiego i Michała Chorosińskiego

foto_1