Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Teatr to refleksja nad samym sobą. Sztuki wystawiane w Baju Pomorskim, podpowiadają widzom w różnym wieku, na jakie pytania warto szukać odpowiedzi
Aleksandra Radzikowska 11 października, 2013, 14:46 Aktualności Kultura i rozrywka
baj 1
Najbliższe wydarzenie w Baju Pomorskim to XX Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek (fot. Adam Zakrzewski)

Baj Pomorski wziął na siebie rolę wychowawcy, który bez uproszczeń i fałszywej pedagogiki opowiada o sytuacjach granicznych. Jest zwierciadłem dla dusz nie tylko najmłodszych, lecz również dojrzałych widzów. Trudne tematy, z którymi każdy z nas musi się mierzyć, jedynie z pozoru ubrane są tam w lekkie szaty. Wszystko po to, by łatwiej odnaleźć ich sens.

Za sprawą Zbigniewa Lisowskiego, toruński teatr w ostatnich latach zmienia swe oblicze. Dziś w Baju Pomorskim nie ma spektaklu, który nie zachęcałby widza do refleksji.

Jak każdy rodzaj sztuki, przedstawienie teatralne zaprasza do stawiania pytań i próby odpowiedzi na nie.

– To główna idea, która przyświecała mi, gdy rozpoczynałem tu swoją pracę – mówi Zbigniew Lisowski, dyrektor teatru. – W dobie postmodernizmu ważne jest realizowanie w teatrze historii. Światy baśni i teatru lalek, wyrastające z literatury, opowiadają o problemach codzienności. Śmierć, wyobcowanie czy uczucie pustki po stracie bliskiej osoby nie dotyczą jednostek. Właśnie w ten sposób chcemy rozmawiać z naszym widzem, umieszczając temat w znanej mu rzeczywistości. Przeciwstawiam się teatrowi konsumpcyjnemu, który jest jedynie pozłotkiem rzeczywistości.

Czerpanie inspiracji ze świata baśni, nie jest oznaką naiwnej sztuki. To dzięki niemu sięga się do tematów prostych, ale zarazem najważniejszych. O rzeczach trudnych można mówić w sposób nie budzący u dziecka strachu czy przerażenia.

– W swoich przedstawieniach sięgamy po archetypy, które są mocno zakorzenione w teatrze lalek – dodaje Zbigniew Lisowski. – Dążymy do tego by historie, które opowiadamy, wyjaśniały świat. Wprowadzając widza w naszą rzeczywistość, mówimy o tym, że ten wewnętrzny ważniejszy jest od zewnętrznego. To świat wartości, doświadczeń zbiorowych, procesów indywidualizacji czy pewna forma cienia naszej osobowości.
Baj Pomorski najczęściej w swoich murach gości dzieci i młodzież, dla których spektakle zawierają wskazówki postępowania. Gdy brakuje czasu na dyskusję o ważnych tematach, właśnie takie inicjatywy są dla najmłodszych drogowskazem.

– Dzięki sztuce widz musi szukać prawdy, a nie jedynie zachwycać się scenicznym obrazem – dodaje Zbigniew Lisowski. – O takich spektaklach jak „Pręcik”, który jest poruszającą opowieścią o odchodzeniu, nie da się zapomnieć chwilę po wyjściu z sali.

Z tej sztuki dowiadujemy się, że istnieje rzecz potężniejsza niż śmierć. Jest nią miłość. Obraz najmłodszym widzom tłumaczy problem ostateczności, dla rodziców i opiekunów jest wyzwaniem, które muszą podjąć, by wyjaśnić dzieciom przekaz spektaklu.

Czytaj: XX Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek w “Baju Pomorskim”

– Podobnie jak „Pręcik”, na widzów działa „Dziób w dziób” – mówi Jacek Pietruski, aktor. – Każda z historii, która porusza ważne dla młodego człowieka sprawy, powoduje, że zaczyna on analizować swoje życie. Trudnych tematów nie da rady skreślić z rzeczywistości.

Do tego, by tworzyć tak ważne i trudne projekty, potrzebny jest profesjonalny i zgrany zespół. Aktorzy i pracownicy Baja są dla siebie jak rodzina.

– O teatrze myślę w kategoriach domu, nie tylko dlatego, że spędzam tu większość czasu – dodaje Jacek Pietruski. – Mamy szczęście, że tworzymy dobrze rozumiejący się zespół. Takiej atmosfery w pracy życzyłbym każdemu. Jeśli pojawiają się konflikty, to dotyczą one tylko procesu twórczego, w który wkładamy całe serce. Każdy z nas chce, by efekt końcowy był jak najlepszy. Karmimy się energią, którą daje nam publiczność i czekamy na jej akceptację, więc staramy się dać z siebie jak najwięcej.

Baj Pomorski jest miejscem, w którym oprócz przedstawień dedykowanych dzieciom, wystawiane są też sztuki dla dorosłych. Spektakle takie jak „Makbet”, „Baron Munchhausen” czy „Krótki kurs piosenki aktorskiej”, na sale przyciągają komplety widzów.

– To sztuki skierowane do określonego odbiorcy – mówi Zbigniew Lisowski. – Mamy oferty przeznaczone dla dojrzałych widzów, jak i dla dzieci, ale jedno nie wyklucza drugiego. Staraliśmy się stworzyć teatr familijny, który łączyłby pokolenia, niwelował różnice i zapraszał do dialogu na różnych płaszczyznach. Rodzice z dziećmi mogą oglądać spektakl, który poziomem dostosowany jest dla każdego z nich.

Dzięki temu każdy z widzów ma szansę zajrzeć w głąb siebie i przemyśleć poruszany na scenie problem.

– Sztuka musi mieć określoną misję – dodaje Zbigniew Lisowski. – Mam nadzieję, że refleksje, które my proponujemy naszym odbiorcom, mają dla nich wartość.

Właśnie dlatego teatr nazywany jest zwierciadłem dusz.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także