Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Ten antykwariat ma prawdziwe skarby
Michał Ciechowski 28 marca, 2015, 0:00 Aktualności Stary Toruń
antyki (2)
W jednym z toruńskich antykwariatów znajdują się skarby, których próżno by szukać w światowych muzeach (fot. nadesłane)

Każdy antykwariat jest prowadzony inaczej. Niepowtarzalne pomysły i zbiory zaciekawią niejednego konesera sztuki. Oczy laików również zabłysną, chociażby na widok drzeworytu Jana Matejki, który wisi na ścianie w pomieszczeniu jednej z kamienic na toruńskim Starym Mieście.

Od dziesięciu lat na jednej z ulic starówki swój antykwariat prowadzi Marcin Wiśniewski, który jako jedyny antykwariusz w Toruniu skończył studia „Rynku i Sztuki Antyków” na krakowskiej uczelni. To właśnie tam największe postaci świata sztuki kształtują muzealników i antykwariuszy. Dzięki zdobytej wiedzy, właściciel toruńskiego antykwariatu podróżuje po Europie w poszukiwaniu cennych, wartościowych i sentymentalnych przedmiotów.

– Większość rzeczy, które do tej pory kupiłem, znalazłem natargach staroci – mówi Marcin Wiśniewski. – Są też takie, które odkupiłem od prywatnych kolekcjonerów. Posiadam więc obrazy, książki, ceramikę, starodruki, dokumenty, rzeźby, srebro, stare fotografie i przedmioty związane z przedwojennym Toruniem.

Perełką wśród zbiorów torunianina jest pierwsze oryginalne wydanie „Dziadów” Adama Mickiewicza z1828 roku, wydane w Paryżu. Dużą pamiątką sentymentalną są także listy polskiego jeńca z obozu w Kozielsku. Głównie dotyczą one tematyki rodzinnej, do niektórych załączone zostały także zdjęcia.

– Bardzo cenną historycznie rzeczązwiązaną z Toruniem, którą zakupiłemna targach,jest książka „DieModeIm NeunzehntenJahrhundert”, należąca do Ottona Steinborna, pierwszego prezydenta Torunia – opisuje mężczyzna. – Ciekawostką, którą mam w swoich zbiorachsą foldery kin toruńskich, między innymi kina „Świt”. Te jednak mają większą wartość sentymentalną. Mówiąc o kulturze, nie sposób pominąć albumu ze zdjęciami SalomeiRutkowskiej, przedwojennej aktorki Teatru Pomorskiego w Toruniu.

Pamiątką ukazującą historię grodu Kopernika jest także książkateleadresowa,któraznajduje się w zbiorach torunianina. Pochodząca z 1936 roku księga zawiera spis mieszkańcówmiasta wraz zadresami iprofesjami, którymi się zajmowali.

W ciągu dziesięciu lat poszukiwań w ręce pana Marcina wpadły światowej sławy obrazy, autorstwa chociażbyWojciecha Kossaka czy drzeworyt Jana Matejki. Wśród starodruków, na wysokim regale stoi także książka prawnicza, pochodząca z początków XVII wieku.

– Dobre oko i wiedza wychwycą przedmioty warte uwagi – zaznacza Wiśniewski. – Jest grupa osób, które obracają się w świecie antyków i znają się na rzeczy. Choć odwiedzają mnie też tacy, którzy kupią przedmiot, jeżeli po prostu im się spodoba. Bez względu na wartość historyczną.

Historia zaklęta jest w wielu antykach. W szklanej gablocie,w kamienicy na toruńskiej starówce,znajduje się chociażby srebrny koszyczek na szklankę, wykonany przez złotnika ostatniego Cara Rosji Mikołaja II.

– Ludzie często robią porządki i sprzedają lub wyrzucają takie rzeczy – dodaje właściciel antykwariatu. – Ostatnio kupiłem pruski bagnet, znaleziony w podłodze podczas remontu domu w Toruniu. Nigdy nie wiem, co przyniesie dzień. Moja praca polega na przypadkach.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także