Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Test: Seat Leon ST FR
Marcin Tokarz 15 grudnia, 2014, 23:31 Męska końcówka
HB_nie do publikacji
Seat Leon ST FR jest na wyciągnięcie ręki w toruńskim salonie autoryzowanego dealera - Arpol Motor Company, mieszczącym się przy ul. Szosa Bydgoska 52 (fot. Łukasz Piecyk)

Gdy wręcz namacalna pasja spotyka się ze stylistyczną finezją i funkcjonalnością, miłośnikowi motoryzacji nietrudno zakochać się po same uszy. Ekstazą jest nawet przekręcenie kluczyka w stacyjce.

Trzecia generacja Leona to dla Seata kura znosząca złote jajka. Uwodzicielska sylwetka, stworzona na deskach kreślarskich hiszpańskich projektantów, tworzy harmonię z technicznymi walorami dzieła perfekcyjnych Niemców. Sukces narzucił kucie żelaza póki gorące. Tym sposobem powstał pierwszy w historii rodziny model z nadwoziem typu kombi. ST to kolejny strzał w dziesiątkę. W najwyższej wersji silnikowej i wyposażeniowej, naznaczonej symbolem FR, trudno oprzeć się jego urokowi. Gdy włączysz tryb sport, to już pozamiatane…

Leon z nadwoziem typu hatchback był drobny i niezwykle zmysłowy. Wersja kombi, czyli ST, różni się od niego większym… „tyłkiem”, ale nie oznacza to, że jej wdzięk zmalał. Kim Kardashian też ma swoje gabaryty, a jednak pewien saudyjski książę oferuje za spędzoną z nią noc okrągły milion dolarów. Leona ST z pakietem wyposażenia FR i turbodoładowanym, 2-litrowym silnikiem diesla można mieć za 114 600 zł z tym, że na zawsze i to wznosi go na piedestał. Za testowaną przeze mnie wersję trzeba wyłożyć około 25 tys. więcej, ale każda złotówka tej kwoty jest tego warta.

W standardzie mamy możliwość zestrojenia mechaniczno-elektronicznej symfonii za pomocą 5-calowego ekranu dotykowego. SEAT Drive Profile to spoiwo najważniejszych podsystemów całego auta. Wyróżnia trzy zasadnicze tryby (Normal, Eco i Sport) o domyślnych ustawieniach reakcji silnika, jego brzmienia, wspomagania kierownicy czy też oświetlenia wnętrza kabiny oraz czwarty stworzony dla indywidualistów. Tutaj kierowca ma dowolność manipulowania wymienionymi wcześniej parametrami. Ich ilość zwiększy się po zakupie opcjonalnego pakietu dynamicznego. Wraz z nim do usług mamy teraz adaptacyjne zawieszenie (DCC) i progresywne wspomaganie układu kierowniczego.

Pierwszy system to właściwie dar od Boga – po miesiącu zbudujesz ołtarzyk ku jego czci. Odpowiada on za dostosowanie pracy specjalnych amortyzatorów, tak aby podwozie, w zależności od wybranego profilu jazdy, dogadzało kierowcy na każdym centymetrze drogi. Efekt ten mogą nieco popsuć niskoprofilowe opony nałożone na 18-calowe felgi, ale jedynie kierowcom o mentalności księżniczki na ziarnku grochu… Seat nie zapomniał o reszcie pasażerów, dając szoferowi szansę na zadbanie o towarzyszy podróży. Załóżmy, że jesteś niespełnionym rajdowcem. Jako człowiek honoru wziąłeś na siebie odpowiedzialność za rodzinę i chcesz dla niej wszystkiego co najlepsze, a więc wygody i komfortu. Z DCC wilk będzie syty i owca cała. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dostosować indywidualny profil jazdy pod kątem miękkości zawieszenia i charakteru pracy silnika, który Bóg mi świadkiem, w trybie Sport zagania wskazówkę obrotomierza aż do szatańskiego pola… Taka władza potrafi zawrócić w głowie, szczególnie na długiej prostej. Wybijcie sobie z głowy uwagi, że wysokoprężna jednostka będzie ospała… 184-konny silnik rozpędza Leona ST w 7,8 sekundy do setki. Z 380 Nm momentu obrotowego zachodzi ryzyko wydrążenia dziur w jezdni, ale na straży czuwa ESP. Wgniecenie w lekko kubełkowate fotele – gwarantowane, tak samo jak szelmowski uśmieszek po dziecinnie prostym wyprzedzaniu modeli powszechnie uznawanych za porządne.

Kiedy samochód rozwinie już prędkość autostradową, z pomocą przychodzi progresywne wspomaganie układu kierowniczego, które zwiększy tarcie pracy koła kierownicy. Czujemy opór, ale i stabilność. Z kolei podczas pokonywania krętych serpentyn, umożliwia bardziej bezpośredni kontakt z jezdnią, oferuje większą precyzję i swobodę manewrowania. Układ ten równie dobrze mógłby służyć wojsku do sterowania rakietami ziemia-powietrze…

Wizerunek właściwie zsynchronizowanej maszyny dopełnia automatyczna, dwusprzęgłowa, sześciostopniowa skrzynia biegów DSG z łopatkami do ręcznej zmiany przełożeń. To właśnie na jej działaniu widać największy wpływ danego trybu jazdy. Eco zmienia biegi mniej więcej przy 1100 obr./min. Średnie zużycie paliwa w cyklu łączonym, wg danych producenta, plasuje się na poziomie 4,7 litra w przypadku korzystania z DSG z systemem START/STOP. Moje wyniosło 8,2, jednak przyznaję się bez bicia, że tryb Sport pochłonął mnie bez reszty. Ten profil jazdy polecam dawkować ze względów finansowych, bezpieczeństwa, ale przede wszystkim zdrowotnych. Uzależnia z mocą kokainy… Rolę odwyku może tu spełnić aktywny tempomat z radarem odpowiadający za utrzymywanie z góry ustalonej prędkości i stałej odległości od poprzedzającego nas pojazdu.

Podwójne sprzęgło w profilu Eco i Normal raczyło mnie jednostajnie wrastającym momentem bez odczuwalnych spadków podczas zmiany biegów. Leon sunął po drodze jak poduszkowiec. Sytuacja miała się inaczej tylko w trybie Sport, ale szarpnięcia były tu w pełni uzasadnione, bo inspirowane rajdową techniką jazdy. Ten model potrafi sprawić, by serce zabiło szybciej. Niczym strzała Kupidyna trafia w najbardziej czuły jego punkt. Wiem, to brzmi jak utopia, ale ten samochód istnieje i czeka, by pokazać ci, jak bardzo jest pożyteczny. Do 587-litrowego bagażnika upchniesz z pewnością wiele. Po złożeniu tylnych siedzeń o mały włos można by wstawić stół bilardowy… Z uwagi na panoramiczny dach, byłaby to przestrzeń w sam raz na okładkę „Ładnego Domu”, a jednak to auto, choć nietuzinkowe. Mówią o tym pełne światła LED i światła przeciwmgielne z funkcją doświetlania zakrętów. Bezpieczeństwo podniesie też opcjonalny „Asystent Pasa Ruchu” korygujący tor jazdy w przypadku niekontrolowanego najechania na linie jezdni. Do usług jest również optyczny system parkowania, ale to nie parkowaniem chcesz się zajmować, mając do dyspozycji moc 184 KM. Do zaginania czasoprzestrzeni zachęca nawet ikonka wyświetlana tuż przy godzinie. Zdaje się szeptać: „Spokojnie, w trybie Sport na pewno zdążysz na czas”.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także