Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Toruń gospodarzem Mistrzostw Europy w lekkoatletyce w 2019 roku? Wszystko na to wskazuje
Tomasz Więcławski 19 lutego, 2016, 23:34 Aktualności Sport i rekreacja
sport_swoboda (7)
W trakcie tegorocznego Copernicus Cup w hali Arena Toruń rekord świata juniorek poprawiła Ewa Swoboda.

Chociaż Hala Mistrzów znajduje się we Włocławku, to do takiego miana śmiało może już aspirować toruński obiekt. Fakt przystosowania go pod potrzeby LA stawia miasto wyraźnie przed konkurentami w walce o organizację Halowych Mistrzostw Europy za trzy lata.

O tym pomyśle pierwszy raz słyszałem rok temu w Pradze. W stolicy Czech polscy sportowcy zaprezentowali się znakomicie, przywożąc do kraju wór medali. Spisali się jednak również działacze, którzy krzewili na nieformalnych spotkaniach ideę europejskiego czempionatu w mieście Kopernika. Od tamtej chwili minęło sporo czasu, a Toruń znacząco przybliżył się do ogromnego sukcesu, bo takim jest niewątpliwie organizacja najważniejszej imprezy halowej w sezonie 2019.

Co takiego stawia miasto i obiekt przy ulicy Bema na prowadzeniu w wyścigu o organizację HME? Trzy kwestie. Pierwszą z nich jest niezaprzeczalny urok i funkcjonalność hali.

– To najpiękniejszy kryty obiekt do uprawiania LA, jaki widziałem – mówił podczas Copernicus Cup Sven Arne Hansen, prezes European Athletics, znamienity gość mitingu stojącego na światowym poziomie. – Doskonale przygotowany na przyjęcie wielkich mistrzów. Atmosfera u was jest wspaniała. Dziękuję serdecznie za zaproszenie.

Tak wyrażone myśli włodarza europejskiej „królowej sportu” nie są tylko kurtuazją, bo wszyscy zawodnicy, trenerzy i działacze zgodnie podkreślają, że toruńska hala jest niezwykle przyjazna, dobrze zaprojektowana i wzbogacona o wspaniałą bieżnię, która umożliwia bicie rekordów, a te są solą każdej dyscypliny.

Drugi powód to zdolności organizacyjne osób odpowiadających za sport w regionie.

– W tym roku będziemy gościli w Bydgoszczy najlepszych juniorów świata – mówi Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki, główny odpowiedzialny za MŚ juniorów, które odbędą się już w lipcu, a także twórca wyjątkowego mitingu Copernicus Cup. – Organizowaliśmy już w 2013 roku MŚ w biegach przełajowych, a także odpowiadaliśmy po części za HMŚ w Sopocie. Na świecie znają naszą markę i wiedzą, że umiemy organizować widowiska sportowe na najwyższym poziomie.

Do tego dochodzi przychylność władz miasta i województwa oraz wyjątkowi kibice.

– Cieszę się, że mamy halę, która może być domem nie tylko polskiej, ale i europejskiej LA – mówił podczas Copernicus Cup Michał Zaleski, prezydent Torunia. – To wy, kibice, wypełniający jej mury po brzegi, świadczycie o popularności sportu nad Wisłą.

Trzecim argumentem, ściśle z popularnością dyscypliny związanym, jest coraz wyższy poziom naszych lekkoatletów. Ewa Swoboda ma pełne prawo do tego, żeby być stawianą w gronie potencjalnych gwiazd HME 2016. Juniorka kilka dni temu pobiła rekord świata w tej kategorii wiekowej na 60 metrów, a jej obecny poziom umożliwia już walkę o medale na najważniejszych imprezach halowych w LA na świecie. A dopiero się rozkręca. Może być naszym Boltem, wizytówką turnieju. Do tego mamy znakomitych tyczkarzy, coraz lepszych kulomiotów, kontynuujących sukces Tomasza Majewskiego, niesamowitą skoczkinię wzwyż Kamilę Lićwinko, mistrzów Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego, utalentowaną generację czterystumetrowców i szkolenie na coraz wyższym poziomie.

W 2019 roku możemy takie zawody nie tylko zorganizować, ale walczyć o wygraną w klasyfikacji medalowej.

– Kocham tę halę i nie umiem zliczyć już rekordowych biegów, które tu miała – mówi Ewa Swoboda, już dawno okrzyknięta drugą Szewińską. – HME przed polską publicznością – to byłoby coś wspaniałego.

Oficjalna decyzja federacji o przyznaniu imprezy podjęta zostanie w kwietniu. Konkurentami są Apeldoorn, Glasgow i Mińsk, ale to Toruń jest na czele tego wyścigu i niczym nasza sprinterka zmierza do mety po zwycięstwo.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także