Toruń na 3. miejscu w rankingu magazynu Rowertour

Toruń największą liczbę punktów w rankingu otrzymał m.in. za długość infrastruktury rowerowej zbudowanej z asfaltu (fot. Anna Jankowska)

„Brązowy medal” rankingu magazynu Rowertour trafił do Torunia! W najnowszym zestawieniu polskie miasta oceniono pod kątem rozwoju rowerowej infrastruktury. Gród Kopernika uplasował się za Gdańskiem i Wrocławiem.

Magazyn Rowertour przygotował ranking „Rower w mieście”, w którym porównał 41 największych polskich miast. Realizując zestawienie wzięto pod uwagę 17 kryteriów, m.in. długość dróg rowerowych wykonanych z asfaltu, liczbę bezpiecznych stojaków rowerowych czy udogodnienia dla rowerzystów w centrum. Sprawdzono czy jest możliwość przewozu rowerów w komunikacji miejskiej, czy stosowane są rozwiązania techniczne w postaci pasów rowerowych i kontrapasów oraz czy istnieją ograniczenia do jazdy rowerem po obszarze staromiejskim i po parkach. Oceniano czy miasto prowadzi spójną politykę rozwoju sieci infrastruktury rowerowej oraz czy posiada do tego celu stosowne dokumenty strategiczne.

– Toruń największą ilość punktów w rankingu otrzymał m.in. za długość infrastruktury rowerowej zbudowanej z asfaltu, liczbę stojaków rowerowych czy bezpłatną możliwość przewozu roweru w pojazdach komunikacji miejskiej – informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. – W rankingu opracowanym przez magazyn Rowertour w roku 2012 nasze miasto zajmowało 9 miejsce.

We wrześniu 2014 mogliśmy korzystać w Toruniu z ok. 82 kilometrów dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych z czego ok. 64 kilometry wykonano z asfaltu. W ramach „Programu rozwoju komunikacji rowerowej na lata 2007-15” zamontowano na terenie miasta 750 wygodnych stojaków, które umożliwiają zapięcie roweru o ramę.

– Infrastruktury rowerowej w Toruniu systematycznie przybywa – dodaje rzecznik MZD. – W ostatnim tygodniu została oddana do użytku droga rowerowa pomiędzy ul. Bema a ul. Balonową wzdłuż hali sportowo-widowiskowej. Jeszcze do końca tego roku wybudowana zostanie droga rowerowa po północnej stronie Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ul. Jamontta oraz drugi etap ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Strugi Toruńskiej pomiędzy ul. Wierzbową a ul. Cedrową.

Trasy dla rowerzystów powstają także w ramach budowy drugiego odcinka Trasy Średnicowej Północnej i przebudowy ulicy Rudackiej. Do końca roku zostanie zamontowanych kolejne 105 bezpiecznych stojaków rowerowych oraz stworzony zostanie parking dla jednośladów na Rynku Nowomiejskim.