Toruń najbardziej zadłużonym miastem wojewódzkim

W rankingu nie zawarto jednak informacji o otrzymanej w zeszłym tygodniu dotacji (fot. Adam Zakrzewski)

Niechlubne zwycięstwo Torunia w najnowszym rankingu czasopisma „Wspólnota”. Gród Kopernika znalazł się na pierwszym miejscu najbardziej zadłużonych miast wojewódzkich. Drugie miejsce zajmuje Bydgoszcz.

Jak obliczyło czasopismo, dług Torunia na koniec ubiegłego roku wyniósł 86,32 % rocznych dochodów. Daje to miastu pierwsze miejsce wśród 18 miast wojewódzkich. Zadłużenie Bydgoszczy wynosi zaś 72,4 %, Poznania, który zajął trzecie miejsce – 69,41 %.

Toruński magistrat, w sprawozdaniu z 2013 roku, podał, że zadłużenie miasta pod koniec roku stanowiło 49 proc. dochodów – a więc znacznie mniej, niż wylicza „Wspólnota”. Urzędnicy nie uwzględnili jednak kredytów zaciągniętych na inwestycje współfinansowane z Unii Europejskiej.

W Toruniu zadłużenie na koniec zeszłego roku wyniosło niecałe 888 mln zł, z czego kredyty „unijne” to 378 mln zł.

Ranking, w którym Toruń uplasował się na pierwszym miejscu, nie uwzględnia ostatniego zastrzyku gotówki dla miejskiego budżetu. W ubiegłym tygodniu miasto otrzymało zwiększoną o 149 mln złotych dotację na nowy most przez Wisłę.

Autorzy rankingu, prof. Paweł Swianiewcz i dr Julita Łukomska, zwracają uwagę, że samo zadłużenie nie oddaje pełnego obrazu kondycji finansowej samorządu.

W ogólnym zestawieniu województw, kujawsko-pomorskie znajduje się na czwartym miejscu. Jak wyliczyło czasopismo, nasze zadłużenie wynosi 48,69 %.