Toruń Ogrodem: Mistrzyni jest tylko jedna

Fot. Łukasz Piecyk

W wypełnionej po brzegi Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego spotkali się uczestnicy dwóch „zielonych” konkursów, którzy od wiosny rywalizowali o miano najlepszych w swoich kategoriach. Laureaci odebrali nagrody oraz wyróżnienia z rąk prezydenta Michała Zaleskiego, partnerów i sponsorów wydarzenia.

W tym roku do konkursu „Toruń Ogrodem”, rozstrzygniętego wraz z plebiscytem „Toruń w kwiatach”, nadesłano 66 zgłoszeń w pięciu kategoriach: zieleń przy domach jednorodzinnych, wielorodzinnych, obiektach publicznych i ogrodach działkowych oraz zieleń toruńskiej starówki. Zwycięzców w plebiscycie wyłoniło profesjonalne jury, składające się m.in. z przedstawicieli Urzędu Miasta. Laureata wybrali także mieszkańcy miasta w głosowaniu SMS-owym, w ramach nagrody czytelników gazety „Tylko Toruń”: Mistrz Toruńskich Ogrodów. W tym roku o ten tytuł rywalizowali także zwycięzcy konkursów z lat poprzednich. W puli nagród znalazło się 10 tys. zł. Mecenasem konkursu i fundatorem nagród był market budowlano-ogrodniczy Leroy Merlin w Toruniu

– Dzięki państwu Toruń staje się barwnym i pięknym miastem – podkreślał prezydent Michał Zaleski, który wręczał nagrody laureatom. – W waszych działaniach jest pochwała piękna, troska o urodę miasta, ekologia w najlepszej postaci i wielki zielony prezent dawany sobie, swoim dzieciom czy wnukom.

To właśnie oni także przybyli podziwiać swoich rodziców i dziadków, którzy zgłosili pielęgnowane przez siebie ogrody oraz kwiaty do konkursu.

W kategorii tereny zieleni wokół obiektów użyteczności publicznej o powierzchni pow. 50 m² zwyciężył teren przy ul. Fredry 8, należący do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Właścicielami najpiękniejszego ogrodu przy wielorodzinnych budynkach mieszkalnych okazali się ex aequo: Jadwiga Zemełko, opiekująca się terenem przy ul. Niesiołowskiego 24D, oraz Bożena Jarmoszewicz i Hanna Zaporowska, które do konkursu zgłosiły zielony ogród przy ul. Buszczyńskich 3E.

Pierwsze miejsce w kategorii tereny zieleni przy jednorodzinnych budynkach mieszkalnych eksponowane od strony ulicy zajął Jan Sierocki, właściciel ogrodu przy ul. Pomarańczy 14. Nagrodę ufundowaną przez Biuro Toruńskiego Centrum Miasta za najładniejszą zieleń na terenie Zespołu Staromiejskiego otrzymał Hotel 1231 przy ul. Przedzamcze 6. Ostatnia z kategorii, w której laureatów wybierało jury, dotyczyła działek ogrodniczych Rodzinnych Ogródków Działkowych. Jej zwycięzcą został Jacek Grabowski, będący właścicielem terenu na ROD „Tramwajarz” przy ul. Grudziądzkiej.

Wyróżnienie specjalne – Statuetkę Flisaka oraz nagrodę czytelników dwutygodnika „Tylko Toruń” i tytuł „Mistrza Toruńskich Ogrodów” zdobyła Bogumiła Mulska, opiekująca się na co dzień terenem przy ul. Boboli 23.

– Jak zostać Mistrzem? Nagroda jest rezultatem ciężkiej pracy, serca i inwencji twórczej – tłumaczy laureatka. – Na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Kopernik” częścią zieloną zajmuję się razem z mężem. Podcinamy, upiększamy i dosadzamy – ostatnio m.in. irysy i begonie. Pracy tej nie oceniamy na godziny ani dni – trzeba mieć fantazję. I z roślinami rozmawiać.

W zeszłym roku Bogumiła Mulska była laureatką nagrody w kategorii najładniejszy ogród. Wyróżnienia odbierała także wcześniej. W tym roku startowała ze zwycięzcami z lat ubiegłych. I cieszy się, że ponownie jej praca została doceniona.

Organizatorem i fundatorem nagród w konkursie „Toruń Ogrodem” jest Miasto Toruń. Mecenasem i fundatorem nagród jest market budowlano-ogrodniczy Leroy Merlin w Toruniu. Patronatem medialnym wydarzenie objął dwutygodnik „Tylko Toruń”.