Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Toruń staje się ważnym miejscem na mapie polskiej lekkiej atletyki
Tomasz Więcławski 29 grudnia, 2014, 18:48 Sport i rekreacja
100latek fot. Robert Berent (1)
Stanisław Kowalski, 104-letni lekkoatleta, pobił rekord świata w biegu na 60 metrów i w pchnięciu kulą (fot. Robert Berent)

Mistrzostwa Polski weteranów w lekkiej atletyce były jedynie przedsmakiem tego, co czeka nas w hali przy ul. Bema od początku przyszłego roku. Gwiazdy szykują się do startu w Toruniu.

Władze Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletki w pocie czoła pracują nad stworzeniem list startowych zawodów rangi międzynarodowej. Pierwsze rekordy na toruńskiej (wcześniej sopockiej) bieżni jednak już padły. I to rekordy świata. Pobił je 104-latek ze Świdnicy – Stanisław Kowalski.

I Drużynowe Halowe Mistrzostwa Polski Weteranów w LA rozegrane zostały 13 grudnia. Rekordowe wyniki, czy to w skali ogólnopolskiej, czy światowej, ustanowiło kilkunastu zawodników. Ich start w hali przy ul. Bema był jedną z prób generalnych przez niezwykle napiętym początkiem 2014 roku.

– Będę musiał przeprowadzić się do Torunia na cały miesiąc – śmieje się Krzysztof Wolsztyński, prezes KPZLA. – Zaplanowane na 2015 rok w Toruniu zawody muszą wypaść okazale, ale poprzedza je bardzo ciężka praca, którą musimy wykonać. Wbrew pozorom przygotowanie mitingu lekkoatletycznego nie jest sprawą prostą. W hali wszyscy muszą wiedzieć, za co odpowiadają, żeby całość przebiegała płynnie.

Już 4 stycznia pierwsi zawodnicy pojawią się w Toruniu, żeby rywalizować w mitingu niższej rangi. Podobne zawody planowane są także 10 i 24 stycznia. Wszystkie imprezy mają sprawić, że Toruń będzie dobrze przygotowany do goszczenia polskiej i światowej czołówki w tej dyscyplinie sportu.

Bardzo się cieszę, że w naszym województwie jest taka hala, w której po raz pierwszy w Polsce będziemy mogli rozegrać zawody we wszystkich konkurencjach halowych – mówi Krzysztof Wolsztyński. – Do tej pory w naszym kraju odbywały się mitingi, na których zawodnicy rywalizowali w dwóch, czterech czy 5 konkurencjach, a w Toruniu podczas Copernicus Cup widzowie będą mogli podziwiać czołowych lekkoatletów w 12 specjalnościach.

Prezes związku nie chce zdradzić jeszcze, kto będzie główną gwiazdą zawodów zaplanowanych na 3 lutego, ale negocjacje prowadzone są z jednym z najlepszych sprinterów na świecie, a także z czołówką międzynarodową w skoku o tyczce mężczyzn. Być w Toruniu pojawi się rekordzista świata Renaud Lavillenie, który w ubiegłym sezonie pobił „rekord z siwą brodą” należący przez wiele lat do Siergieja Bubki.

– Wolontariusze działający przy organizacji tego rodzaju imprez mają już doświadczenie – deklaruje Wolsztyński. – Pomagaliśmy przy organizacji Halowych Mistrzostw Świata w Sopocie, więc i teraz sobie poradzimy. Wizytowałem toruńską halę już kilka razy. Trzeba zadbać o odpowiednie oznaczenie wszystkich stref, bo całe zawody bacznym okiem śledzić będą przedstawiciele europejskiej federacji LA.

Organizatorzy zawodów zdradzają, że ciekawie zapowiadają się pojedynki na 400 i 800 metrów, w których wystąpią najbardziej utytułowani polscy średniodystansowcy. Będą oni mogli skonfrontować swoje umiejętności ze specjalistami w tych konkurencjach z innych państw.

– Toruński miting jest w dobrym miejscu w kalendarzu imprez halowych, więc negocjacje z zawodnikami są prostsze – mówi prezes KPZLA. – Musimy zamknąć się w pewnym budżecie, ale mamy świadomość, że wypełnienie hali po brzegi kibicami będzie możliwe tylko wtedy, gdy zaprosimy gwiazdy „królowej sportu”. Halowe mitingi są jak wizyta w teatrze. Aktorów mamy na wyciągnięcie ręki, więc zapraszamy wszystkich do udziału w tym, bezprecedensowym, wydarzeniu.

Już 10 dni później obiektem zawładną juniorzy i juniorzy młodsi. W dniach 13-15 lutego odbędą się w Toruniu Halowe Mistrzostwa Polski w tych grupach wiekowych. Do naszego miasta przyjedzie ok. 800 młodych sportowców. Tydzień później – 21 i 22 lutego przy ul. Bema rywalizowali będą seniorzy, bo Toruń jest gospodarzem 59. Halowych Mistrzostw Polski Seniorów.
– Jeżeli ktoś jeszcze nie zakochał się w naszej dyscyplinie, to lepszej okazji może nie być – śmieje się Krzysztof Wolsztyński. – Toruń stanie się w 2014 roku stolicą polskiej lekkiej atletyki.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także