Toruń, UMK oraz okoliczne gminy kupią razem enegrię

Liderem prowadzącym postępowanie przetargowe – tak jak w ubiegłym roku – będzie Gmina Miasta Toruń (fot. sxc.hu)

Gmina Miasta Torunia, wyższe uczelnie oraz kilka podtoruńskich gmin utworzy grupę zakupową, która będzie wspólnie kupować energię elektryczną. Porozumienie w tej sprawie podpisane zostało 9 lipca 2014r. Dzięki wspólnym działaniom partnerzy mogą zaoszczędzić nawet milion złotych.

Gmina Miasta Toruń powiększa co roku grupę zakupową, a co za tym idzie również wolumen zgłoszonej do przetargu energii. Zwiększenie ilości jednostek wchodzących w skład porozumienia oraz ich różnorodność specyfiki zużycia energii w ciągu doby przyczyni się do tego, że zużycie będzie bardziej przewidywalne dla sprzedawców energii, a co za tym idzie wpłynie pozytywnie na obniżenie ceny. Istotną kwestią jest również fakt utrzymania stałej ceny w czasie obowiązywania umowy, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie ewentualnych podwyżek.

Chętnych do wspólnych zakupów jest z roku na rok coraz więcej. Teraz do przetargu organizowanego przez Gminę Miasto Toruń przyłączą się: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Gmina Chełmża, Gmina Miasto Chełmża, Gmina Łubianka, Gmina Łysomice, Gmina Obrowo, Gmina Wielka Nieszawka, Gmina Zławieś Wielka.

– Dziękuję wszystkim uczelnianym i samorządowym partnerom za przystąpienie do grupy zakupowej– mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – W takim składzie jesteśmy dużym i różnorodnym partnerem, gotowym do podejmowania dobrych decyzji dostawczych.

Swoje zadowolenie ze współpracy okazał również rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– Cieszymy się z tego, że udało się utrzymać kwoty na niskim poziomie – dodał rektor UMK prof. Andrzej Tretyn. – Jest to możliwe dzięki poszerzeniu grupy zakupowej, stajemy się coraz bardziej atrakcyjnym podmiotem dla dostawców.

W ubiegłym roku miasto przeprowadziło wspólne postępowanie przetargowe na dostawę energii elektrycznej dla Gminy Miasta Toruń, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Politechniki Łódzkiej i Politechniki Gdańskiej. Wcześniej testowało wspólny model ze swoimi jednostkami organizacyjnymi, komunalnymi osobami prawnymi oraz niektórymi spółkami prawa handlowego z udziałem miasta (MZK, MPO, TTBS i URBITOR.). W postępowaniu uczestniczył też Powiatowy Urząd Pracy.

Liderem prowadzącym postępowanie przetargowe – tak jak w ubiegłym roku – będzie Gmina Miasta Toruń. Po podpisaniu porozumienia zostanie opracowana dokumentacja przetargowa, a następnie ogłoszone postępowanie.