Toruń upamiętni 72. rocznicę zakończenia hitlerowskiej okupacji

Fot. Łukasz Piecyk

W środę, 1 lutego, mija 72. rocznica zakończenia hitlerowskiej okupacji Torunia. Wydarzenie to torunianie upamiętnią m.in. pod pomnikiem „Ku czci poległych i pomordowanych z rąk hitlerowskiego najeźdźcy w latach 1939-1945”.

1 lutego 1945 r. rano Szosą Chełmińską wkroczyli do Torunia żołnierze 70 Armii 2 Frontu Białoruskiego, a kilka godzin później kolejne oddziały Armii Czerwonej. W tym czasie wojska niemieckie opuściły już Toruń. Dla mieszkańców Torunia był to dzień radości z zakończenia wojny i wyjścia hitlerowskiej opresji, jednak dla niektórych wkrótce miała się rozpocząć gehenna sowieckich prześladowań, rabunków i wywózek w głąb Rosji. Jak podaje toruński historyk z UMK prof. dr hab. Mirosław Golon, blisko siedmiuset mieszkańców Torunia zostało wówczas wywiezionych do obozów pracy NKWD w głębi sowieckiego państwa. Ponad dwustu z nich zmarło.

W 72. rocznicę zakończenia okupacji hitlerowskiej 1 lutego 2017 r. Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowe w Toruniu zaprasza w godz. 9.00-14.00 do I Liceum Ogólnokształcącego (Zaułek Prosowy 1) na wystawę pamiątek wojskowych „Toruń 1945”. Tam również w godz.10.30-11.30 odbędzie się spotkanie ze spotkanie ze świadkiem historii – Kazimierzem Wachem, prezesem Okręgu Toruńskiego Światowego Związku Armii Krajowej. Wstęp wolny.

Tego dnia o godz.11:00 prezydent Torunia zapali znicz pod pomnikiem „Ku czci poległych i pomordowanych z rąk hitlerowskiego najeźdźcy w latach 1939-1945”.