Toruń zaprasza na obchody Powstania Warszawskiego

W mieście, z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, będzie można wziąć udział w II Miejskiej Grze Wojennej (fot. Muzeum Historyczno-Wojskowe)

Zbliża się 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji, w Toruniu, odbędzie się II Miejska Gra Wojenna „Powstanie Warszawskie”. Oficjalna uroczystość wojskowa, odbędzie 1 sierpnia o 17.00, czyli w godzinę „W”, pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego.

Wcześniej, o godz. 16.00 mieszkańcy Torunia będą mogli zobaczyć na Rynku Staromiejskim zamach na konwój pokaz pn. „Akcja Polskiego Podziemia”. Natomiast wieczorem, o godz. 19.30 na Rynku Nowomiejskim zaplanowano koncert muzyki Bartosza Chajdeckiego do filmu „Czas Honoru”. Wstęp na koncert jest wolny.

Tych, którzy piątkową rocznicę chcą przeżyć w sposób niekonwencjonalny, Muzeum Historyczno – Wojskowe w Toruniu zaprasza do udziału w drugiej edycji miejskiej gry powstańczej, która zostanie rozegrana na starówce w godz. 9.00-18.00 (w tym udział w oficjalnych obchodach). Uczestnicy wcielą się w rolę powstańców warszawskich i przez cały dzień będą na ulicach Torunia przemierzać szlaki bojowej wędrówki wykonując kolejne trudne zadania: odbędą tajny kurs podchorążówki w podziemiach starego budynku, wcielą się w rolę konspiratorów, a także przeżyją ekscytujące zadanie małego sabotażu, niełatwe ze względu na czyhające wszędzie niebezpieczeństwa ze strony okupanta.

 

 

plakat_powstanie_torun_2014_m

 

 

Zgłoszenia chętnych do udziału w grze są przyjmowane do 31 lipca:

• telefonicznie 728 588 903 w godz. 11.00-17.00
• za pośrednictwem formularza internetowego na stronie www.muzeumhw.pl/powstanie44/
• osobiście, w dyżurce I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu przy ul. Zaułek Prosowy

Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie swojego zdjęcia w stroju cywilnym, nawiązującym do czasów okupacji (max 1 MB, w opisie zdjęcia imie_nazwisko.jpg). Osoby niepełnoletnie muszą mieć pisemną zgodę opiekuna prawnego.