Torunianie i bydgoszczanka wrócili z Mistrzostw Europy Juniorów w GO

W Toruniu zawodników do turniejów przygotowuje Dominik Blek, pasjonat gry GO (fot. nadesłane)

Trójka zawodników z regionu reprezentowała Polskę podczas Mistrzostw Europy Juniorów w GO. Turniej odbył się w dniach 12-15 marca w holenderskim mieście Zandvoort.

W rywalizacji wystartowali: Marianna Szychowiak, 12-latka z Bydgoszczy, która grała w kategorii do lat 12,  Julia Bednarska i Wojtek Małkiewicz, torunianie mierzący się w kategorii do lat 16.

Ze względu na specyficzną zasadę przydziału do kategorii wiekowych – zawodników urodzonych w pierwszej połowie roku 2003 przydzielono do kategorii do 16 lat – Julia i Wojtek zmierzyli się ze starszymi graczami.

– Warto zaznaczyć, iż Marianna i Wojtek to to aktualni mistrzowie oraz Julia – wicemistrz -Polski w swoich kategoriach wiekowych – informuje Dominik Blek, założyciel toruńskiego Klubu Gry GO. – Jednak start w mistrzostwach Europy to rywalizacja w zawodach na dużo wyższym poziomie.

Julia i Wojtek wygrali po 3 gry (na 6 rund), Marianna zaś zwyciężyła w 4 partiach. W klasyfikacji końcowej dało to naszym zawodnikom wysokie miejsca. Marianna uplasowała się na 15. miejscu (na 31 zawodników w tej kategorii), Wojtek na 32. miejscu, a Julia 44. (na 53 zawodników w tej kategorii).

Czym jest gra GO?

GO jest najstarszą grą świata, której największy i najsilniejszy ośrodek znajduje się obecnie w Japonii. Najbardziej wiarygodna teoria dotycząca jej początków głosi, że zasady gry stworzyli dwaj matematycy w jednym z państw Środkowej Azji (tereny dzisiejszych Indii ) około 2300 – 2200 lat p.n.e. W tamtych czasach bowiem rachmistrze i matematycy używali liczydeł w formie tablic podobnych do planszy GO. Należy do najtrudniejszych z gier świata, świadczą o tym dane liczbowe: liczbę atomów we wszechświecie szacuje się na 10 do potęgi 80, zaś ilość możliwych kombinacji w GO określa liczba 10 do potęgi 750!

W GO celem gry jest zdobywanie przestrzeni, w obrębie terytorium planszy. Zwycięstwo możemy osiągnąć nie zbijając ani jednego z pionów przeciwnika. Dzięki temu rozwija umiejętności podejmowania mądrych decyzji, przewidujących przyszły ruch przeciwnika, odsuwając myśli od dążenia do celu za wszelką cenę.