Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Torunianka wróciła z Karakorum
Aleksandra Radzikowska 5 października, 2014, 19:17 Aktualności Wywiad
10629557_351059305056739_2931603827906164017_n
Anita Parys podczas eksploracji dziewiczych terenów Karakorum (fot. archiwum prywatne)

Wspinaczka jest wędrówką w poszukiwaniu wolności. To ona jest celem wypraw. Na szczycie nie patrzy się przecież w dół.

O łaskawość gór trzeba zabiegać, jak o atencję pięknej kochanki, która i tak nigdy nie odwzajemni uczuć. One tylko tolerują przybyszy. Każdy może wziąć z nich dla siebie zaledwie tyle, na ile mu pozwolą. Nie więcej. To człowiek musi pochylić przed nimi głowę, uznać ich wyższość i okazać szacunek.

Anita Parys wie, co znaczy gotować wodę z roztopionego śniegu na wysokości pięciu tysięcy metrów i ile bólu potrzeba, by zapłacić za marzenia. W zeszłym roku Karakorum okazało się dla niej łaskawe. Inaczej było w sierpniu.

– W ciągu dwóch tygodni spędzonych w bazie trafiliśmy na cztery dni pogody – mówi Anita Parys. – Plany pokrzyżował nam monsun, który przedarł się przez łańcuch górski z Indii. Mieliśmy pecha, bo w Pakistanie z reguły nie występuje.

Toruniance w wyprawie towarzyszył m.in Karim Hayat. Pakistańczyk jest dobrze znany w środowisku polskich himalaistów. W lipcu, podczas wejścia na Broad Peak, na prośbę rodziców Tomasza Kowalskiego okrył i zabezpieczył jego ciało.

– Wspinaczki są pokarmem dla duszy – mówi himalaista. – Gdy wyjeżdżam na trekking albo wyprawy czuję się szczęśliwszy niż w mieście. W tym roku monsun pokrzyżował nam plany, a ja dodatkowo poważnie rozchorowałem się w bazie. Prawo gór. Chyba dlatego to takie ekscytujące, bo nigdy nie wiadomo co naprawdę się wydarzy.

W górach trzeba wykonać pewien wysiłek bez zapłaty. Jest w tym jednak mistyka i filozofia życiowa, na którą nie każdego stać, a może nie każdemu się chce. Rywalizuje się nie z przeciwnikiem, ale postawionym celem. Nie istnieją tam pojęcia: pierwszy, drugi, wygrany, przegrany. Trzeba po prostu iść, jak na pielgrzymkę, rytmem wiecznie maszerujących nóg. Z nadzieją i niepewnością czym jest właściwie ten szczyt – ich ziemia obiecana.

– Góry uczą pokory – mówi Anita Parys. – Chichotu losu można doświadczyć tam o wiele częściej, niż gdziekolwiek. To wędrówka w której środkiem do zdobycia celu jest wszystko, nawet przeszkody. Można tam dotknąć istoty człowieczeństwa, stać się po prostu kimś lepszym. Są momenty bezkresnej radości, ale i lęku, żalu, niepewności. Zawsze, gdy rozmawiam z górą, proszę ją tylko o jedno. Żeby była dla mnie łaskawa.

Mocna psychika nierzadko spełnia tam ważniejszą rolę niż silne ręce. Ludzie gór lubią sprawdzać czy ich ciała i umysły nie złamią się w konfrontacji z nieznanym. Przy całej transcendencji ich dokonań i planów, które w opisie wymykają się doznaniom jedynie zmysłów, wciąż muszą walczyć z tym, co najbardziej ludzkie. Jak nazwać to, co nieulotne a w życiu najważniejsze?

– Więź, która łączy człowieka z górą, to pewnego rodzaju miłość – dodaje torunianka. – Wiara, chęć poznania siebie, poszukiwanie wolności. Najcenniejsze jest przecież wszystko to, co po drodze. Pewnie każdy myśli o tym trochę inaczej, ale ja chcę zdobywać szczyty, bo po prostu są.

W ubiegłym roku, także w parze z Karimem Hayat, Anita Parys zdobyła dziewiczy szczyt Karakorum, nazywając go Dousti Sar, co oznacza Szczyt Przyjaźni. W sierpniu plany zaprowadziły ich w dolinę Ghidimis, gdzie w górę chcieli spojrzeć z 6125 m n.p.m. To właśnie eksploracja nieznanych terenów najbardziej ją pociąga.

– Nie zdobyliśmy szczytu Yawash Sar – mówi. – Nie było na to szans, więc chcieliśmy wspiąć się na inny wierzchołek. Nie wzięliśmy pod uwagę tego, że była to ściana wschodnia, więc i tym razem musieliśmy uznać wyższość prawa natury. Słońce topiło lód tak szybko, że na głowy spadały nam odłamki śniegu. Zagrożenie lawiną było zbyt duże. Udało się wrócić szczęśliwie i to zawsze sukces.

W tej nierównej walce o szacunek, dumę, a może tylko osiągnięcie celu, człowiek jest od początku na przegranej pozycji. Jest to relacja niełatwa, bo najczęściej szacunek wieczysty uzyskuje się wtedy, gdy nie można już stamtąd wrócić.

– Za górą się tęskni – mówi z uśmiechem Anita Parys. – Te chwile „tam” odczuwa się niemal metafizycznie, pokonując po drodze przeszkody, które ograniczają tylko ciało. Jednocześnie to myśl i marzenia pozwalają stawiać sobie kolejne cele. W sierpniu pomogli mi w tym sponsorzy, firma Renault Polska i WSB w Toruniu. Nie uśmiechnęło się do mnie szczęście, bo najpierw zgubiły się moje bagaże a na koniec, już po zejściu z bazy okazało się, że droga powrotna jest nieprzejezdna. Trzydzieści kilometrów pokonaliśmy na piechotę.

Torunianka jest przekonana, że wróci w góry, by kolejny raz rozpocząć swoją cichą wędrówkę – upoić się ich towarzystwem i zapachem. Doświadczyć jednocześnie tego, co królewskie i podkreślające zwierzęcy rodowód człowieka. Chce iść.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także