Toruńscy drogowcy pracują pełną parą

Przebudowa ul. Dworcowej umożliwi dojazd do wybudowanego m.in. Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” (fot. nadesłane)

Toruńscy drogowcy prowadzą roboty związane z układaniem kanalizacji deszczowej. Ich działania prowadzone są na ul. Dworcowej (na odcinku od ul. Kościuszki do Trasy Średnicowej). Równolegle trwa przebudowa i usuwanie kolizji energetycznych.

W najbliższych dniach wykonawca przystąpi do prac drogowych, polegających na ustawieniu krawężników i wykonywaniu chodników oraz ścieżki rowerowej. Roboty rozbiórkowe ruszyły także na węźle Kościuszki-Dworcowa. Obejmują one nawierzchnię jezdni i chodników.

– Most gen. Elżbiety Zawackiej to tylko jeden z elementów, który wpłynie na zmianę całego układu komunikacyjnego Torunia – informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD Toruń. – Jego budowa to początek kolejnych inwestycji, których realizacja staje się faktem. Do takich należy przebudowa ul. Dworcowej, która zapewni nie tylko dojazd do obiektów tzw. Młynów, ale skomunikuje tereny produkcyjne i usługowe z Trasa Średnicową po jej wybudowaniu.

Inwestycja jest podzielona na dwa etapy:

Pierwszy obejmuje budowę połączenia ul. Dworcowej z ul. Wielki Rów. Roboty potrwają do końca czerwca i będą kosztowały ponad 761 tysięcy złotych. Budowa łącznika jest istotna w celu powiązania obszarów przemysłowych zlokalizowanych w tym rejonie miasta z nowym mostem drogowym w kierunku północnym. Łącznik będzie miał długość 542 metry.

Drugi etap przebudowy ul. Dworcowej obejmuje odcinek o długości 503 metrów od ul. Kościuszki do Trasy Średnicowej. W ramach zadania powstanie węzeł Kościuszki-Dworcowa, ułożone zostaną chodniki, jezdnia, zjazdy do posesji i droga rowerowa.

W zakres przebudowy wchodzi także nasadzenie zieleni, ułożenie kanalizacji deszczowej i wykonanie oświetlenia. Prace potrwają do końca lipca, ich koszt to ponad 5 mln złotych.

Przebudowa ul. Dworcowej umożliwi także dojazd do wybudowanego Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” i powstających : Toruńskiego Inkubatora Technologicznego i Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży oraz powiązanie układu komunikacyjnego z Trasa Średnicowa po jej wybudowaniu.