Toruńska hala sportowo-widowiskowa nagrodzona

Dzięki przyjętym parametrom, obiekt przy ul. Bema w Toruniu jest jedyną w Polsce halą sportową przygotowaną do rozgrywania pełnego programu dyscyplin lekkoatletycznych w zawodach międzynarodowych (fot. Adam Zakrzewski)

Hala sportowo – widowiskowa przy ul. Bema w Toruniu z II nagrodą w ogólnopolskim konkursie „Budowa Roku 2014”.

To jubileuszowa, XXV edycja konkursu ,,Budowa Roku 2014”, organizowanego przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego . Nagrodę w imieniu Gminy Miasta Toruń odebrał dziś , tj. 23 czerwca 2015 r. w Warszawie Jarosław Więckowski, dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Torunia. I nagrodę w konkursie otrzymała Arena Kraków.

Toruńska hala sportowo-widowiskowa przy ul. Bema to pełnowymiarowa, wielofunkcyjna hala sportowo-widowiskowa, z podstawową funkcją lekkoatletyczną. Projektantem obiektu było konsorcjum firm: MD Polska Sp. z o. o. i DEDECO Sp. z o. o. ze Szczecina. Budowa rozpoczęła się w kwietniu 2011 r. Generalnym wykonawcą obiektu była ALSTAL Grupa Budowlana z Inowrocławia (po upadku pierwszego wykonawcy – konsorcjum firm Hydrobudowa Polska S.A. oraz PBG S.A.). Część sportową inwestycji zrealizował TAMEX Obiekty Sportowe SA z Warszawy. Nakłady na roboty budowlane wyniosły 188 mln zł.

Inwestorem obiektu była Gmina Miasta Toruń przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki (27 mln zł), Województwa Kujawsko- Pomorskiego (28,2 mln zł) i Gminy Miasta Sopot (0,3 mln zł). Nadzór nad realizacją inwestycji sprawowała firma ECM Group Polska SA z Warszawy.

Dzięki przyjętym parametrom, obiekt przy ul. Bema w Toruniu jest jedyną w Polsce halą sportową przygotowaną do rozgrywania pełnego programu dyscyplin lekkoatletycznych w zawodach międzynarodowych. Zaprojektowano 6-cio torową bieżnię o długości 200 metrów, z pełnym programem halowych dyscyplin lekkoatletycznych oraz bieżnię treningową, co umożliwia organizowanie imprez na najwyższym światowym poziomie. Dzięki przyjętym rozwiązaniom, takim jak dodatkowa sala, szatnie spełniające różnorodne wymogi, ilość miejsc na trybunach, możliwość transmisji telewizyjnych, obiekt może również gościć turnieje o randze międzynarodowej w dyscyplinach gier zespołowych.

Budynek ma formę masywnego prostopadłościanu, podciętego od dołu, co dodaje mu lekkości. Parter jest prawie całkowicie przeszklony. Detalem, który wzbogaca kształt kostki, jest system energooszczędnego oświetlenia punktowego LED zastosowany na fasadzie obiektu, który umożliwia wyświetlanie komunikatów dla osób znajdujących się na zewnątrz.

Hala została oficjalnie otwarta 10 sierpnia 2014 r. Obecnie zarządza nią miejska spółka Toruńska Infrastruktura Sportowa.

torun_budowa_roku_hala_nagroda