Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na cztery bezpłatne wydarzenia

Fot. nadesłane

W weekend 20-22 lipca Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała dla mieszkańców miasta i turystów wyjątkowe, bezpłatne wydarzenia, odbywające się m.in. w ramach 22. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura.

W piątek 20 lipca o godz. 19.00, w Hanza Cafe, zaprezentowany zostanie film Antona Corbijna, opowiadający o ostatnich siedmiu latach życia Iana Curtisa – wokalisty punkowego zespołu Joy Division, od życia w robotniczym miasteczku do jego samobójczej śmierci. Kuratorką przeglądu filmoznawczego jest dr Magdalena Wichrowska.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Obowiązują bezpłatne wejściówki, które są do odebrania w kasie Centrum Kongresowo-Kulturalnym, czynnym w okresie wakacyjnym od czwartku do soboty w godz. 13:00 – 19:00.

Tego samego dnia, w Sali Widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu, w koncercie „Z Wiednia do Wilna” wystąpi litewski kwartet smyczkowy Mettis Quartet. Grupa jest zwycięzcą IX Międzynarodowego konkursu V.E Rimbattwe Włoszech w lipcu 2016 oraz laureatami drugiego miejsca w VIII International Bordeaux Spring Quartet Competition we Francji w maju 2016 roku.

Na wydarzenie, które rozpocznie się o godz. 20.00 również obowiązują bezpłatne wejściówki.

Wystapią:

  • Kostas Tumosa – skrzypce
  • Bernardas Petrauskas – skrzypce
  • Karolis Rudokas – altówka
  • Rokas Vaitkevičius – wiolonczela

W programie:

M. K. Čiurlionis – Kwartet smyczkowy c-moll
J. Haydn – Kwartet smyczkowy D-dur op. 64 nr 5
L. van Beethoven – Kwartet smyczkowy c-moll op.18 nr 4
D. Szostakowicz – Kwartet smyczkowy Es-dur nr 9

W sobotę 21 lipca o godz. 16.00, na Barce na Wiśle (Bulwar Filadelfijski) odbędzie się koncert Pinky Loops. Na skrzypcach zagra Marta Lutrzykowska, na wiolonczeli zaś Asia Czerwińska.

Pinky Loops to elektroniczny duet smyczkowy. Charakterystycznym elementem zespołu jest wykorzystanie loopera. Na ich repertuar składają się utwory muzyki popularnej (m.in. piosenki Stinga, Michaela Jacksona, ACDC) oraz muzyki filmowej (np. z filmu Incepcja, Pulp Fiction)

Koncert odbędzie się w ramach projektu Kulturalne Lato, dofinansowanego ze środków miasta.

W niedzielę 22 lipca, w samo południe, rozpocznie się koncert dla dzieci z muzyką F. Chopina. Wydarzenie odbędzie się w ramach 22 Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Arichtektura, na Barce na Wiśle.

– Na koncert zapraszamy wszystkich wielbicieli muzyki Fryderyka Chopina – informuje Karolina Smolarek z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. – Utwory te wykonają artyści z województwa kujawsko–pomorskiego. Młodzi słuchacze usłyszą m.in. pierwsze kompozycje Chopina, a także poznają historie i anegdoty dotyczące jego życia.

Na koncercie usłyszymy utwory m.in. pieśni: Życzenie op. 74 nr 1, Śliczny chłopiec op. 74 nr 8, Wojak op. 74 nr 10, walce: Walc Des-dur op. 64 nr 1, Walc a-moll op. 34 nr 2 oraz polonezy: Polonez g-moll, Polonez A-dur op. 40 nr 1.