Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na koncerty 21. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”

Fot. nadesłane

Przed nami kolejne koncerty w ramach 21. Międzynarodowego Festiwalu Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”. Wydarzenia organizowane przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną odbędą się 30 czerwca oraz 1 lipca.

W piątek, w kościele św. Jakuba, o godzinie 19.00, rozpocznie się koncert kameralny „Kujawsko-Pomorskie Imaginacje”. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Piątkowy wieczór w najcenniejszym zabytku toruńskiego Nowego Miasta – Kościele św. Jakuba, wypełnią utwory polskich kompozytorów w wykonaniu solistów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, którzy od 13 lat, w niezmiennym składzie, muzykują wspólnie jako Kwartet Smyczkowy TOS. Podstawą  programów koncertowych zespołu są zazwyczaj dzieła światowej literatury kameralnej oraz polskiej muzyki współczesnej, tym razem w ich wykonaniu usłyszymy kwartety smyczkowe Stanisława Moniuszki oraz Karola Szymanowskiego, które poprzedzone zostaną utworem kameralnym „Kujawsko-Pomorskie Imaginacje” toruńskiej kompozytorki – Magdaleny Cynk.

W sobotę 1lipca w samo południe, na scenie na barce na Bulwarze Filadelfijskim, zorganizowany zostanie koncert dla dzieci „Kujawskie wakacje”.

– Podczas wydarzenia zapoznamy się z muzyką ludową w kujawskim wydaniu, która okraszona będzie pięknymi strojami regionu – informuje Magdalena Bąk, Koordynator Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”. – Zagrają dla nas muzycy od wielu lat związani z kulturą ludową. Przedstawione zostaną również zwyczaje i zabawy z Kujaw, w których najmłodsi uczestnicy koncertu będą mogli wziąć aktywny udział.

Wieczorem zaś, o godzinie 20.00, z okazji 500-lecia Reformacji, z Wieży Ratusza Staromiejskiego i na jego dziedzińcu rozbrzmi „Muzyka Doby Przemian”.

Muzyka dawna, w szczególności barokowa, budzi w słuchaczach ogromny podziw, a instrumentalistom i muzykologom spędza sen z powiek, z uwagi na fakt, iż jej wykonywanie do łatwej sztuki nie należy. Mimo wielu trudności natury wykonawczej zespół Tubicinatores Gedanenses, chętnie i coraz częściej sięga do tej muzyki, a próbując odnaleźć brzmienie zbliżone do tamtych czasów muzycy wykorzystują kopie instrumentów z wspomnianej epoki.

– Istotą koncertu jest również unikatowa prezentacja zapomnianej tradycji Turmmusic – koncertowania z wież na trąbkach historycznych, przez trębaczy wieżowych, zatrudnianych przez miasto już w XV wieku – dodają organizatory wydarzenia. – W przypadku koncertu festiwalowego, jego I część zainaugurowana zostanie więc z Wieży gotyckiego Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Na II część przeniesiemy się na Dziedziniec Ratusza, tak aby wysłuchać pozostałych utworów przygotowanych specjalnie na nasz koncert.

W programie, oprócz rzadko prezentowanych polskich utworów barokowych znajdą się dzieła oryginalnie przeznaczone na korpus trębaczy i perkusję, czyli  charakterystyczna formacja muzyczna XVII i XVIII wieku, koncertująca zarówno na wieżach, w dworach, w kościołach, jak i towarzysząca wojskom podczas bitew i przemarszów.