Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Toruńska szermierka na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro?
Tomasz Więcławski 23 września, 2013, 17:23 Sport i rekreacja
Adam Zakrzewski
Do sekcji szermierki w Budowlanych Toruń mogą się zgłaszać dzieci już od 4. roku życia. Martyna Jelińska, zawodniczka klubu, po latach treningu myśli o Igrzyskach Olimpijskich

Polska szermierka ma bogate tradycje. Nie trzeba sięgać czasów, w których nasz „Mały Rycerz” walczył ze Szwedami. Przywozimy bowiem worki medali z imprez na całym świecie. Czas odczarować również Igrzyska Olimpijskie, bo z Londynu wracaliśmy w minorowych nastrojach. Są na to szanse.

W Zespole Szkół nr 28 w Toruniu pojawiła się krajowa czołówka juniorów i kadetów we florecie kobiet i mężczyzn. Pod bacznym okiem Aleksandra Borkowskiego – trenera żeńskiej reprezentacji – zawodnicy wykonywali spektakularne akcje. Tym razem okazało się, że to kadetki, pomimo że młodsze, są górą. Między sobą rozegrały walkę o medale.
– Mam możliwość obserwowania zawodników podczas treningów w Budowlanych Toruń, jak także na zgrupowaniach reprezentacji – mówił Aleksander Borkowski. – Nie jestem wcale zdziwiony, że kadetki zaprezentowały się tak korzystnie i wywalczyły pierwsze cztery miejsca. Przepracowały one bardzo solidnie okres przygotowawczy i wylewały litry potu w wakacje. To musi przynosić efekty. To ich drugi turniej w ostatnim czasie – kulminacja pewnego etapu przygotowań. Juniorki natomiast dopiero weszły w sezon, stąd też takie rezultaty.
W toruńskim turnieju zwyciężyła Anna Szymczak (UKS Aten Gdańsk), drugie miejsce zajęła Beata Żurowska z klubu Wrocławianie, a trzecie miejsca wywalczyły Julia Chrzanowska (Budowlani Toruń) i Julia Walczyk (Zjednoczeni Pabianice). W turnieju męskim zwyciężył Krystian Gryglewski (Sietom AZS AWFiS Gdańsk), pokonując w finale torunianina Szymona Kozłowskiego, od nowego sezonu reprezentującego AZS AWF Poznań. Trzecie miejsca dla Ludwika de Bazelaire’a (AZS AWF Warszawa) i Andrzeja Rządkowskiego (Wrocławianie).

Z Torunia do Brazylii
Wielu kibiców dość żartobliwie wypominało Szymonowi Kozłowskiemu zmianę barw klubowych.
– Na własnej piersi cię Budowlani wychowali – żartowali działacze klubu z naszego miasta.
Zawodnik nie krył jednak, że z grodem Kopernika jest dalej silnie związany.
– Popatrzcie tylko, koszulkę pod strojem mam nadal z logo Torunia – odpowiadał.
Uważnie poczynania kolegów i koleżanek obserwowała Martyna Jelińska, zawodniczka Budowlanych, reprezentantka Polski we florecie.
– Poziom zawodów jest bardzo wysoki – mówiła w rozmowie z Tylko Toruń. – Ja niestety w swojej kategorii nie mam już w mieście wielu konkurentek. Przygotowuję się jednak bardzo mocno do kolejnych sezonów. Perspektywa udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro jest bardzo pociągająca.
Szanse na taki scenariusz są spore.
– W żeńskim florecie następuje w naszym kraju zmiana pokoleniowa – mówił Aleksander Borkowski. – Drużynę mamy bardzo młodą, ale perspektywiczną. Szczyt ich formy przygotowywany jest pod kątem roku 2016. Do tego czasu dziewczyny muszą się otrzaskać na zawodach międzynarodowych – turniejach mistrzowskich i pucharach świata.
Sama zawodniczka chętnie opowiadała o swojej dotychczasowej karierze.
– Moim największym sukcesem jest do tej pory zakwalifikowanie się do turnieju indywidualnego na mistrzostwach świata w Budapeszcie. Niestety dość pechowo, bo jednym punktem, przegrałam w 1/32 finału z doświadczoną reprezentantką gospodarzy. Były jednak spore nerwy podczas tego turnieju, bo wcześniej byłam na trzy miesiące wykluczona z walki turniejowej. Sędzia podczas jednej z walk uznał, że go obrażam. Ja tylko zwróciłam mu uwagę, że mnie oszukuje.

Wiele lat ciężkich treningów
Jak widać silny charakter jest nieodłącznym atrybutem dobrego szermierza.
– To nie jest łatwy sport – mówi trener Borkowski. – Wiele lat trzeba trenować, żeby odnosić międzynarodowe sukcesy. Potrzeba nie tylko techniki i umiejętności, ale także niezwykle silnej woli. Przecież młodzi szermierze poza występami na turniejach muszą się uczyć, pracować, wieść normalne życie. Tym większy podziw dla tych, którzy zostają przy tej dyscyplinie po kilkunastu latach treningów w młodszych kategoriach wiekowych.
Trener kadry jest jednak dobrej myśli. Wierzy w sukces swoich podopiecznych na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także