Toruński holding nawiązuje współpracę z Kazachstanem

Marszałek Piotr Całbecki w rozmowie z ambasadorem Kazachstanu w Polsce Yerikiem Utembayevem (fot. nadesłane)

Rozmowy dwustronne są już faktem. Ambasador wschodzącej azjatyckiej potęgi gospodarczej rozmawiał z marszałkiem Piotrem Całbeckim. Odbyły się także seminaria poświęcone współpracy Kazachstanu z Polską, a kraj ten będzie honorowym gościem II Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego, który wiosną odbędzie się w Toruniu.

– Powszechna wiedza o tym państwie ma się nijak do rzeczywistości – mówi wprost dr Adam Marszałek, prezes holdingu Marszałek Publishing Group. – Odbyłem kilka podróży do tego kraju, rozwija się on w ostatnich latach w ogromnym tempie. Oczywiście, jest to państwo kontrastów, ale model funkcjonowania, który przyjęli, powoduje, że w kolejnych dekadach będzie to gospodarka coraz bardziej licząca się na świecie.

W Toruniu powstanie ogólnopolska centrala polsko-kazachskiego Centrum Al-Farabi-Kopernik, o powstaniu której zadecydowali Piotr Całbecki, marszałek województwa i Yerik Utembayev, ambasador Kazachstanu w Polsce. Spotkanie w tej sprawie odbyło się na początku grudnia. Uczestniczyli w nim także I sekretarz ambasady Rustem Zhappassov oraz dr Adam Marszałek, pomysłodawca przedsięwzięcia.

Obył się także cykl seminariów poświęcony współpracy kulturalnej, naukowej i biznesowej na linii Warszawa-Astana. Przyczynkiem do rozmowy o tej tematyce było orędzie Prezydenta Republiki Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa z 11 listopada dotyczące tych kwestii.

– Od kilkunastu lat Kazachstan należy do najszybciej rozwijających się państw świata – mówi dr hab. Joanna Marszałek-Kawa, prezes Wydawnictwa Adam Marszałek. – W trakcie seminariów, które odbyły się w Toruniu i Warszawie, dyskutowaliśmy o Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej i dwustronnych relacjach polsko-kazachstańskich. Polskie firmy, które inwestują w tym kraju, mogą liczyć na różnego rodzaju ulgi i preferencyjne traktowanie. Nasze wydawnictwo od dłuższego czasu współpracuje z uczelniami z tego kraju.

Poza Yerikiem Utembayevem i Piotrem Całbeckim w toruńskim seminarium uczestniczyli: Tomasz Lenz, poseł RP, członek komisji spraw zagranicznych i polsko-kazachstańskiej grupy parlamentarnej, prof. Zbigniew Karpus, prodziekan Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK, dr hab. Iwona Massaka, politolog z UMK oraz Maria Góralska, prezes PWP Polsat, mająca spore doświadczenie w działalności na kazachstańskim rynku oraz wielu zaproszonych gości. W Warszawie swoje wystąpienia mieli Piotr Zientarski, senator RP, dr hab. Teresa Gardocka, profesor SWPS, prorektor ds. współpracy międzynarodowej oraz Mieczysław Łapanowski, pełnomocnik zarządu Tines Capital Group. Moderatorem spotkań był dr Adam Marszałek.

Obrady odbywały się w formule „okrągłego stołu”. Organizatorom zależało na wymianie doświadczeń wielu środowisk m.in. politycznych, naukowych i gospodarczych.

– Współpraca naszego województwa z tym państwem będzie się zacieśniała – mówi dr Adam Marszałek. – Zbudowaliśmy dobry klimat dla relacji dwustronnych, które powinny przynieść wymierne efekty dla rozwoju naukowego i gospodarczego.

W trakcie toruńskich obrad wiceprezydent miasta Zbigniew Rasielewski poszukiwał, z powodzeniem, analogii pomiędzy rozwijającym się Kazachstanem i Toruniem. W Łysomicach w trakcie dwustronnego spotkania Haliny i Adama Marszałka z ambasadorem Kazachstanu omówiony został ramowy program II Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego, którego państwo z pogranicza Europy i Azji, będzie gościem honorowym. Przedstawiciel tego kraju w Polsce zapewnił, że poza naukowcami w obradach uczestniczyć będą także biznesmeni i ludzie kultury. Niewątpliwymi atrakcjami kongresu, będą pokazy tańca, kina i prezentacja kuchni kazachskiej.