Toruński most otrzymał dofinansowanie z UE

Nowy most otrzymał 149 mln złotych dofinansowania z Unii Europejskiej (fot. UM Toruń)

Budowa nowego mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu otrzymała dodatkowe dofinansowanie z Unii Europejskiej. Informację tą ogłoszono 20 września na wspólnej konferencji prasowej prezydenta Michała Zaleskiego, posła Tomasza Lenza i marszałka województwa Piotra Całbeckiego. Radosną dla miasta informację przekazał minister Grzegorz Karpiński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

– Wczoraj Minister Rozwoju Regionalnego podjął decyzję o zwiększeniu dofinansowania unijnego dla budowy toruńskiego mostu drogowego o 148 mln 999 tys zł – poinformował minister Grzegorz Karpiński. – Oznacza to, że inwestycja ta otrzymuje ponad 78 proc. dofinansowania ze środków europejskich.

Decyzję podpisał sekretarz stanu Adam Zdziebło, ale wiadomo, że podjęła ją jeszcze wicepremier Elżbieta Bieńkowska, która od początku życzliwie śledziła losy toruńskiej inwestycji i z uznaniem wypowiadała się o zaangażowaniu miasta. Już w 2012 r. zapowiedziała, że ministerstwo przekaże na most dodatkowe fundusze, jeśli tylko otworzy się taka możliwość.

Zadowolenia nie krył prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomniał, że miasto od kilku lat intensywnie zabiegało o zwiększenie dofinansowania budowy mostu. Podziękował wszystkim, którzy wspierali te wysiłki, szczególnie marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu, parlamentarzystom oraz osobom, które w minionych latach pracowały przy projekcie i dobrze go przygotowały, dzięki czemu Torun mógł otrzymać unijną dotację. Podkreślił, że w ten sposób spełniają się obietnice dotyczące unijnego dofinansowania, o jakich była mowa przed rozpoczęciem inwestycji, określone początkowo na poziomie 84 proc., a na etapie budowy zmniejszone do około 50 proc.

– Zwiększenie unijnego wkładu do 78 proc. to już prawie poziom, jakiego pierwotnie się spodziewaliśmy – mówił prezydent Michał Zaleski. – Te blisko 149 mln zł to ponad 10 proc. rocznego budżetu Torunia. Dla miasta oznacza to większą swobodę inwestowania w najbliższych latach, konsekwentne zmniejszanie zadłużenia, a także możliwość przesunięcia środków, które zagwarantowaliśmy w budżecie na spłatę inwestycji mostowej, na inne cele, nie tylko inwestycyjne.

Jak zaznaczył marszałek Całbecki, jako województwo realizujemy bardzo wiele zadań, głównie z funduszy unijnych, ale samorządy muszą mieć także środki na wkład własny w projekty unijne.

– Pieniądze, które pozyskał prezydent Torunia, są bezcenne, ponieważ umożliwią miastu w przyszłej perspektywie finansowej skorzystanie z jeszcze większych środków unijnych, czy to poprzez Kontrakt Terytorialny, czy Regionalny Program Operacyjny – dodał marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Poseł Tomasz Lenz pochwalił prawidłowe i terminowe przygotowanie toruńskiego wniosku, które było podstawą przyznania zwiększonej dotacji. Przekazał też drugą dobrą wiadomość dla Torunia: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przychylnie patrzy na projekt węzła autostradowego w Czerniewicach, dzięki któremu Toruń mógłby uzyskać znacznie lepsze niż do tej pory połączenie z autostradą. Parlamentarzysta poinformował, że prowadzone są rozmowy na temat wpisania tej inwestycji do Kontraktu Terytorialnego.

Obraz1