Toruński most wśród laureatów nagród Polskie Drogi XXI

To nie jedyne wyróżnienie jakie otrzymał nowy most. Dokładnie tydzień temu został on nagrodzony w konkursie „Top Inwestycje Komunalne 2014” (fot. nadesłane)

Już po raz czternasty redakcja miesięcznika „Polskie Drogi” wraz z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów oraz Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Drogownictwa przyznali prestiżowe nagrody „Polskie Drogi XXI”. Wśród nagrodzonych znalazł się most gen. Elżbiety Zawackiej.

Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach: rozwiązanie służące poprawie bezpieczeństwa ruchu, multimodalny system zarządzania ruchem drogowym, administracja samorządowa i osobowość w drogownictwie. Toruński most został nagrodzony w kategorii administracja drogowa. Komisja pod przewodnictwem prof. Leszka Rafalskiego – dyrektora IBDiM doceniła wysiłek organizacyjny i finansowy miasta, znaczenie inwestycji dla społeczności lokalnej, a także nowatorskie rozwiązania techniczne zastosowane przy realizacji inwestycji. Warto zaznaczyć, że toruński most został wybrany spośród kilkunastu propozycji w tej kategorii.

– Statuetki oraz dyplomy wręczone zostały 14 maja, podczas uroczystości otwarcia targów budownictwa drogowego w Kielcach – informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD w Toruniu. – W imieniu Gminy Miasta Toruń nagrodę odebrała Barabara Tyrankiewicz, kierownik Biura Realizacji Projektu Mostowego. Wręczyli ją prof. Leszek Rafalski – dyrektor IBDiM, Barbara Dzieciuchowicz– p.o. prezesa Zarządu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, Adam Kulikowski– prezydent OIGD oraz Liliana Chołuj – prezes Zarządu Wydawnictwa „Polskie Drogi”.

Laureaci, w tym nasz most, otrzymał statuetkę w postaci tzw. słupa konińskiego. Jest on uznawany za najstarszy znak drogowy w Polsce. Jego pierwowzór – kamienny słup z XII wieku- ustawiony jest w połowie drogi z Kruszwicy do Kalisza. W przypadku konkursu ma symbolizować postęp i zmiany, które zachodzą nie tylko na przestrzeni wieków, ale także z roku na rok.