Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Toruński mur pruski. Mieszkańcy będą chronić zabytkowe budynki
Jacek Kiełpiński 28 stycznia, 2015, 13:04 Aktualności Na własnym podwórku
pruski 18
Dom przy Stromej 5 miał szczęście - jest dziś stawiany za wzór podejścia do muru pruskiego w Toruniu (fot. Adam Zakrzewski)

Rodzi się nowy ruch. Znawcy i miłośnicy toruńskiej architektury chcą ratować ginące obiekty jako społeczni opiekunowie zabytków. Trwają przygotowania do wspólnej akcji.

Ich pierwsze spotkanie w „realu” przypominało tajne komplety. Kilkanaście nieprzypadkowych osób, każda związana w jakiś sposób z zabytkami – ludzie utrwalający ich stan fotograficznie, piszący blogi popularyzujące wiedzę o nich, prawdziwi pasjonaci.

To co ich łączy, to odmienne od władz miasta podejście szczególnie do toruńskiego muru pruskiego. – Dla urzędników, odczuliśmy to wielokrotnie, to tylko zabudowa tymczasowa, która nie stanowi wartości. Dla nas – historyczne dziedzictwo miasta, któremu należy się pełen szacunek – tłumaczą.

Mur pruski w Toruniu związany jest szczególnie z okresem budowy twierdzy pod koniec XIX wieku. Wówczas przeprowadzono ogromną wycinkę podtoruńskich lasów, a nadmiar drewna sprawił, że miejskie tartaki zaczęły masową produkcję domów o konstrukcji szkieletowej.

– Ich elementy numerowano, by potem łatwiej można je było złożyć już na placu budowy – gospodyni spotkania pokazuje uratowaną z jednej z niedawnych rozbiórek okiennicę z nadal widocznym numerem. – Dla nas to cenny element historyczny, dla deweloperów starających się o tereny pod budowę nowych plomb – stojące im na drodze niepotrzebne starocie.

Jako światły przykład wskazują przypadek przeniesienia podpalanego domu przy Krasińskiego 15 do Golubia-Dobrzynia i wyremontowanie domu przy Stromej 5 w Toruniu.

– Urzędnicy patrzyli na mnie z niedowierzaniem, gdy złożyłem ofertę kupna domu do rozbiórki – przyznaje Wojciech Kaczorowski ze Stromej 5. – Po zastosowaniu odpowiednich technologii ocieplających wewnątrz, dom ten jest dziś przytulny i tani w eksploatacji.

– Czyli, domy te można i warto ratować – komentują uczestnicy spotkania. – Jednak w Toruniu mur pruski dziwnie często się pali, a przez to staje ruiną. W jej miejscu powstają odgrodzone od świata plomby, których mieszkańcy już zaczynają narzekać na ciasnotę i przymusowe zaglądanie sobie do okien. Nie taki, naszym zdaniem, powinien być Toruń. W murze pruskim nasi oponenci widzą zabudowę mało wartościową, tymczasową. Naszym zdaniem, bardziej tymczasowa zabudowa powstaje dziś w miejscu domów z muru pruskiego. To tylko przejściowy etap cywilizacyjny, urbanistyczna ślepa uliczka.

Obrońcy muru pruskiego, tak można ich roboczo nazwać, zamierzają wystąpić o status społecznych opiekunów zabytków. Planują też powołanie w naszym mieście oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. – Do tej pory nasze akcje mogły ograniczać się do happeningów, np. stawiania zniczy w miejscu burzonych domów. Chcemy mieć osobowość prawną, by występować o wpisywanie obiektów do rejestru zabytków. Chcemy szukać nowych gospodarzy dla zagrożonych wyburzeniem domów, edukować społeczeństwo i interweniować, gdy widzimy świadome działanie na niekorzyść tych obiektów – deklarują.

Dlaczego wolą na razie nie ujawniać swoich nazwisk? – Co tu dużo gadać, legitymację społecznego opiekuna zabytków wydaje i podpisuje prezydent miasta. W naszym odczuciu, swymi działaniami dowodzi, że nie będzie przychylny naszym celom. Po co więc go uprzedzać?

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także