Toruński prorektor sędzią Trybunału Konstytucyjnego

(Fot: nadesłane)

Prorektor UMK, prof. Andrzej Sokala został wybrany sędzią Trybunału Konstytucyjnego. 

Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, którzy są indywidualnie wybierani przez Sejm na 9-letnią kadencję. Nie mogą zostać ponownie wybrani. Do końca roku wygasną mandaty pięciu z nich. Jednym z nich został toruński profesor – Prorektor UMK Andrzej Sokala.

Obok prof. Sokali zasiądą: Roman Hauser, Krzysztof Ślebzak, Andrzej Jakubecki oraz Bronisław Sitek. Aby objąć urząd, muszą jeszcze złożyć ślubowanie przed prezydentem Andrzejem Dudą.

W czwartkowym głosowaniu Hauser otrzymał 274 głosy, Ślebzak – 268, Jakubecki – 272, Sitek – 244, a Sokala – 264 głosy. Wszyscy uzyskali poparcie bezwzględnej większości posłów, która w tych głosowaniach wynosiła od 207 do 211 głosów – w zależności od tego, ilu posłów wzięło udział w głosowaniu.

Andrzej Jan Sokala jest polskim prawnikiem i profesorem nauk prawnych, specjalizujący się w prawie rzymskim i prawie wyborczym. W kadencji 2012-2016 jest prorektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Profesor jest członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Filologicznego i Polskiego Towarzystwa Historycznego, powołany w skład Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej Polskiej Akademii Nauk. W latach 2003–2005 był członkiem Trybunału Stanu.

W 2000 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, za za działalność na rzecz demokratyzacji prawa wyborczego i przeprowadzanych wyborów. W 2005 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej.